/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F53%2F759048885913997fbfc90af4ad74f8ba.jpg)
Знамення птахів: у релігійному центрі імперії хетів виявили древній артефакт
У Туреччині археологи виявили хетську глиняну табличку, що містить рідкісний приклад ворожіння, пов'язаного з птахами. Ця знахідка, зроблена під час розкопок у Каяліпінарі, розкриває вірування стародавніх суспільств.
Місце знахідки, історично відоме як Самуха, було важливим хетським поселенням. Команда під керівництвом доцента доктора Чігдема Манера з Університету Коч описала знахідку як невелику, непошкоджену клинописну плитку з написами на всіх сторонах, пише Arkeonews.
У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтеся, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Невеликий отвір у центрі та сліди від мотузки по краях свідчать про те, що її, ймовірно, носили або вішали.
За словами доктора Манера, табличка містить текст про пташині знаки — форму ворожіння, яка полягала в інтерпретації траєкторій польоту та поведінки птахів як послань від богів. Ці ритуали часто відігравали центральну роль у прийнятті королівських рішень, наприклад, у питаннях війни або дипломатії.
Такі таблички зазвичай використовували священики або віщуни при царських дворах. На місці Каяліпінар раніше знаходили багато релігійних текстів, що тісно пов'язують його з культовими діями, зокрема тими, що були присвячені богині Іштар. Ці зв'язки показують, наскільки глибоко релігійна влада вкорінена в політичній системі.
Каяліпінар служив не тільки духовним центром, але й стратегічним військовим вузлом. Під час попередніх досліджень археологи знаходили залишки ассирійських торгових колоній і хетських королівських будівель, а також споруди римського і візантійського періодів.
Під час поточних розкопок дослідники також виявили понад 50 відбитків печаток, що належали священикам, адміністраторам і членам королівської родини. Ці предмети вказують на офіційну обробку документів і комунікацію, ймовірно, зосереджену в будівлі, яка досі похована під пізнішими залишками християнської епохи.
Дослідники сподіваються, що аналіз глиняного складу цих печаток і порівняння їх зі зразками з інших місць дозволить виявити закономірності в комунікації та торгівельних мережах хетів.
Важливо Як хитрий лис обхитрував підземний світ: вчені знайшли клинописну табличку з незавершеним міфомАрхеологічна кампанія триватиме до вересня, а в майбутньому планується відкрити частину місця для відвідування громадськості. Як зазначають вчені, роботи з консервації вже розпочаті.
Раніше Фокус писав про песиголовців тюркської міфології — таємничу расу, яка вважалася межею між цивілізацією і хаосом.
А також ми розповідали про один із найдавніших музичних інструментів — 8000-річну кістяну флейту, виявлену в Ірані.
