Європейський союз 19 липня привітав припинення вогню між Сирією та Ізраїлем, досягнуте за посередництва США, і висловив занепокоєння у зв'язку з кровопролитним міжконфесійним насильством на півдні Сирії, в районі, населеному друзами, що спровокувало ізраїльські удари.
Про це повідомляє в суботу Euractiv.
"Зараз настав час для діалогу і просування дійсно інклюзивного перехідного процесу. Перехідна влада Сирії разом із місцевими адміністраціями несе відповідальність за захист усіх громадян країни без винятку", — йдеться в заяві дипломатичної служби Європейського союзу.
Також у документі міститься заклик притягнути до відповідальності всіх, хто винен у "серйозних порушеннях" норм міжнародного права.
Того самого дня в Ес-Сувейді розпочалося розгортання сил Міністерства внутрішніх справ Сирії — у рамках угоди, досягнутої за посередництва США, спрямованої на запобігання подальшому військовому втручанню Ізраїлю в провінцію, де переважно проживають друзи.
Раніше на тижні Ізраїль завдав ударів по позиціях Міноборони Сирії в Ес-Сувейді та Дамаску, щоб змусити урядові сили відступити після звинувачень у позасудових розправах та інших зловживаннях щодо мирних жителів-друзів під час короткострокової військової операції в південній частині країни.
З неділі в Ес-Сувейді загинуло понад 700 осіб унаслідок міжконфесійних зіткнень між друзами і бедуїнами-сунітами. У цих подіях брали участь ісламістський уряд Сирії, Ізраїль і збройні племінні формування з інших регіонів країни.
Адміністрація тимчасового президента Ахмеда аш-Шараа оголосила про "негайне припинення вогню" в Ес-Сувейді і закликала "всі сторони суворо його дотримуватися".
Про укладення угоди між ісламістським сирійським урядом та Ізраїлем США повідомили рано вранці суботи за дамаським часом. Представник США в Сирії Том Барак заявив, що виконувач обов'язків президента Сирії Ахмед аш-Шараа і прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху "досягли домовленості про припинення вогню", переговори щодо якої велися за посередництва США.
Барак, який обіймає посаду посла США в Анкарі, зазначив, що угоду було підтримано Туреччиною — ключовим союзником сирійських ісламістів —, а також сусідньою Йорданією.
Нагадаємо, припинення вогню відбулося після того, як Ізраїль завдав ударів по Сирії, зокрема, по провінції Сувейда і Дамаску на початку цього тижня з метою захисту арабської релігійної меншини друзів, яка виступає проти нинішнього сирійського уряду на чолі з Ахмадом аш-Шараа. Ізраїльські удари були націлені на громадські будівлі, зокрема на Міністерство оборони Сирії в центрі Дамаска.
Серія зіткнень почалася 13 червня між ополченцями-друзами і "проурядовими" бедуїнськими племенами. Сирійська влада відправила збройні сили для придушення сутичок, урядові військові врешті-решт стали на бік бедуїнів. У відповідь Ізраїль виступив на захист друзів, оскільки ті лояльні до нього. Нові зіткнення призвели до загибелі щонайменше ста людей.