Адміністрація Трампа хотіла розірвати контракти SpaceX. Важливість для нацбезпеки завадила це зробити
Адміністрація Трампа хотіла розірвати контракти SpaceX. Важливість для нацбезпеки завадила це зробити

Адміністрація Трампа хотіла розірвати контракти SpaceX. Важливість для нацбезпеки завадила це зробити

Адміністрація Трампа хотіла розірвати контракти SpaceX. Важливість для нацбезпеки завадила це зробити

Попри тиск з боку Білого дому, більшість угод SpaceX із США залишаються чинними.

Адміністрація Дональда Трампа ініціювала перевірку контрактів SpaceX, прагнучи скоротити зв’язки з Ілоном Маском. Проте внутрішній аудит показав, що уряд США надто залежить від компанії мільярдера у сфері оборони та космічних технологій, аби дозволити собі таке розірвання, пише TheWallStreetJournal.

На початку червня, у розпал публічного конфлікту між Трампом і Маском, президент США поставив питання щодо розірвання багатомільярдних угод із компаніями, пов’язаними з Ілоном Маском. Це сталося невдовзі після його критичних заяв на адресу адміністрації в соцмережах, зокрема щодо податкової політики.

Невдовзі після цього Адміністрація загальних служб (GSA) за вказівкою Білого дому почала аналіз контрактів SpaceX з урядом, зокрема з Міністерством оборони, NASA та низкою інших агентств. Збір даних здійснювався через спеціальні таблиці, так звані “карти оцінок”, які містили інформацію про вартість угод та можливість їхнього виконання іншими підрядниками.

Однак результати аналізу показали, що більшість контрактів є “життєво важливими” для національної безпеки США та реалізації космічних місій. Зокрема, йдеться про запуски ракет, надання супутникового інтернету, транспортування екіпажів на Міжнародну космічну станцію та розвідувальні супутникові програми.

Компанія SpaceX наразі є домінантним гравцем на ринку запусків на низьку навколоземну орбіту, а у США поки немає технологічно рівноцінної альтернативи для більшості її завдань. У квітні цього року SpaceX отримала контракт на $5,9 млрд для запуску 28 місій національної безпеки для Пентагону.

Керівництво SpaceX у відповідь на ситуацію підтвердило свою прихильність до принципів конкуренції. Зі слів президентки компанії Ґвінн Шотвелл, SpaceX виграє завдяки ціні та якісному виконанню. Водночас вона неодноразово зустрічалася з представниками адміністрації США протягом перегляду контрактів. Компанія також зазнає труднощів: технічні затримки з новими ракетами та космічними апаратами не є рідкістю, як і у конкурентів, які намагаються наздогнати SpaceX на ринку.

Погроза Маска призупинити роботу пілотованого корабля Crew Dragon у червні викликала занепокоєння в NASA. Агентство давно прагне мати як мінімум дві платформи для транспортування астронавтів, проте наразі Crew Dragon залишається єдиним сертифікованим рішенням США.

Після ухвалення “Одного великого красивого закону” (One Big Beautiful Bill, OBBB) Ілон Маск остаточно припинив спілкування з Трампом. Він змінив номер телефону й оголосив про створення нової політичної сили. У США намагаються відновити контакт між двома фігурами, однак поки безрезультатно.

Джерело матеріала
loader
loader