/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F33%2F2045d2491e0bc628f354f209b804ec02.jpg)
Найгірший сценарій став основним: МВФ дав прогноз щодо війни в Україні
Україна має якнайшвидше підготувати детальні розрахунки потреб у зовнішньому фінансуванні на 2026 рік, оскільки вірогідність продовження війни зумовлює необхідність більших витрат. Про це заявив керівник місії МВФ в Україні Гевін Грей під час дискусії, організованої Центром економічної стратегії.
Грей високо оцінив Бюджетну декларацію уряду, яка стала другою з початку повномасштабної війни, назвавши її "надзвичайно корисним документом стратегічного планування". Він підкреслив, що декларація охоплює два сценарії: завершення війни у 2026 році та її продовження. Саме другий сценарій, на думку місії МВФ, нині виглядає реалістичнішим, і в такому разі Україна потребуватиме додаткових коштів.
Керівник місії наголосив, що остаточне прояснення ситуації критично важливе до моменту подання проєкту бюджету на 2026 рік, який уряд має внести до парламенту 15 вересня. "Ми бачимо сценарій, за якого може знадобитися більше фінансування", – зазначив Грей і додав, що міжнародні партнери очікують чіткої позиції Міністерства фінансів, яка дозволить провести поглиблений аналіз.
У цьому контексті він нагадав про чинну програму розширеного фінансування EFF, затверджену МВФ на початку 2023 року. За його словами, вона вже пройшла вісім переглядів, що є рекордом співпраці України з Фондом. Проте МВФ, попри свою гнучкість, не може запропонувати Україні настільки пільгових умов, як ЄС чи окремі країни-донори.
"Ідеальним варіантом для відновлення стійкості України є довгострокове пільгове або грантове фінансування. Підтримка оборони також є важливою складовою", – підкреслив представник Фонду. Він зазначив, що політична воля до допомоги Україні зберігається, зокрема з боку Європейської комісії, яка вже запропонувала програму підтримки до 2028 року.
Водночас, за його словами, на зміну загальним заявам мають прийти конкретні обрахунки. "Наші партнери люблять цифри — аж до десятих часток. Загальних формулювань недостатньо", — заявив Грей, підкреслюючи потребу у стабільних прогнозах дефіциту фінансування та обґрунтуваннях запитів на нову допомогу.
Ці розрахунки, за словами Грея, мають враховувати позицію нового українського уряду, який формується, а також його реформаторські наміри. Він нагадав, що вся підтримка, яку Україна отримувала від початку повномасштабної війни, завжди супроводжувалась конкретними зобов’язаннями.
У проєкті Бюджетної декларації на 2026–2028 роки уряд України вже передбачив два варіанти розвитку подій. Якщо з 2026 року безпекова ситуація покращиться, військові витрати становитимуть 1,8 трлн гривень. У разі продовження війни — на 750–800 млрд гривень більше.
За інформацією джерел, Міністерство фінансів вже схиляється до того, аби орієнтувати бюджет на сценарій затяжної війни.
Раніше в Нацбанку дали несподіваний прогноз інфляції в Україні.
