/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F9%2Ff2a7b8571bfda2f60594675232e3c2d2.png)
Мільйонні збитки за знищені дерева та бездіяльність влади: Держекоінспекція підбила підсумки тижня
З 11 по 17 липня Держекоінспекція провела сотні перевірок, виявивши жахливі порушення. Особливо вражає ситуація на Запоріжжі, де знищено сотні дерев у заповідних зонах, а місцевим радам вже пред'явлено мільйонні претензії! Дізнайтеся, хто і як безкарно нищить українські ліси та чому штрафи за екологічні злочини здаються мізерними на тлі колосальних збитків.
Тиждень екологічних порушень: штрафи проти мільйонних збитків
Державна екологічна інспекція України оприлюднила невтішну статистику за минулий тиждень, з 11 по 17 липня 2025 року. Територіальні та міжрегіональні органи інспекції провели 447 заходів контролю, виявивши безліч порушень природоохоронного законодавства. За цей короткий період було складено 379 протоколів про адміністративні правопорушення.
За порушення вимог природоохоронного законодавства було розраховано збитків на суму 932 тисячі гривень. А загальна сума пред'явлених претензій та позовів склала приголомшливі 8 мільйонів 746 тисяч гривень. З цієї суми вдалося стягнути (з урахуванням раніше пред'явлених претензій) лише 1 мільйон 598 тисяч гривень. Це означає, що мільйони гривень, які мали б компенсувати шкоду, досі висять у повітрі, а природа продовжує страждати.
Запоріжжя – епіцентр екологічної біди: знищення заповідних дерев
Серед усіх виявлених порушень, особливо резонансною виглядає ситуація на Запоріжжі. Тут зафіксовані випадки, які змушують задуматися про відповідальність та безкарність.
Інспекція Південного округу пред'явила претензію Вільнянській міській раді на суму понад 6 мільйонів 447 тисяч гривень. Причина – варварське пошкодження 144 дерев породи "в'яз" до ступеня припинення росту. Це сталося на території ентомологічного заказника місцевого значення "Цілинна ділянка № 3". І найцинічніше те, що ці дерева були знищені "невстановленими особами". Виникає справедливе запитання: чому у заповідній зоні можна так вільно нищити природу, і хто має нести за це відповідальність?
Ще один кричущий випадок стався у тому ж регіоні. Новомиколаївській селищній раді пред'явлено претензію на суму понад 1 мільйон 380 тисяч гривень за незаконну рубку 107 дерев породи "в'яз". І знову – винні "невстановлені особи", а злочин стався на території ландшафтного заказника місцевого значення "Балка Мар'янівська".
Хто відповість за знищену природу?
Ці випадки – не просто цифри у звіті. Це болюча реальність, що демонструє системні проблеми у сфері природоохорони в Україні. Знищення дерев у заповідних зонах – це не лише прямі фінансові збитки, це невідновна шкода екосистемі, втрата біорізноманіття, зниження якості повітря та ґрунтів.
Питання про "невстановлених осіб", які безкарно нищать українські ліси, залишається відкритим. Чи буде доведено їхню провину? Чи понесуть відповідальність місцеві органи влади, на території яких відбуваються такі злочини? І чи буде дійсно стягнуто мільйонні збитки, щоб ці кошти пішли на відновлення того, що було знищено?
Держекоінспекція робить свою роботу, фіксуючи порушення та виставляючи претензії. Але це лише верхівка айсберга. Щоб зупинити цю "тиху екологічну загрозу", необхідні спільні зусилля правоохоронних органів, місцевої влади та громадськості, адже українська природа – це наше спільне надбання, яке ми зобов'язані зберегти для майбутніх поколінь.

