Російський експорт нафти скоротився до мінімуму з лютого — Bloomberg
Російський експорт нафти скоротився до мінімуму з лютого — Bloomberg

Російський експорт нафти скоротився до мінімуму з лютого — Bloomberg

Російський експорт нафти скоротився до мінімуму з лютого — Bloomberg

Ціни на "чорне золото" падають.

Середньодобові морські поставки російської нафти впали до найнижчого рівня з кінця лютого, оскільки зростання переробки на НПЗ випереджає темпи видобутку, що обмежує експорт. На обсяги також впливають додаткові скорочення, яких Росія зобов’язалася дотримуватись у рамках угоди ОПЕК+.

Як повідомляє Bloomberg, за чотири тижні до 6 липня обсяги морського експорту склали в середньому 3,12 млн барелів на добу, що на 3% менше, ніж за аналогічний період до 29 червня. Це найнижчий показник із тижня, що завершився 23 лютого, та на 200 тисяч барелів на день менше порівняно з березнем — до того, як частина країн ОПЕК+, включно з Росією, почала поступово послаблювати обмеження на видобуток, запроваджені торік.

Водночас видобуток у порівнюваний період зріс лише на 60 тисяч барелів на добу — приблизно третину від дозволеного ОПЕК+ обсягу. Переробка на російських нафтопереробних заводах зросла на 140 тисяч барелів на день, що додатково скорочує обсяги сировини, доступної для експорту.

Згідно з умовами угоди ОПЕК+, Росія обмежена у збільшенні видобутку через необхідність компенсувати попередні перевищення квот. Поточні плани передбачають подальше нарощування добровільних скорочень до вересня, що, ймовірно, ще більше зменшить експортні можливості.

Потоки зростають — але не компенсують тренд

Попри загальне зниження експорту, тижневі дані демонструють тимчасове зростання: за тиждень до 6 липня обсяг поставок зріс на 280 тисяч барелів на день і досяг 3,28 млн барелів. Це пояснюється відновленням відвантажень після ремонтів на терміналі Козьміно на Тихому океані.

За цей тиждень із Росії вийшло 30 танкерів, які завантажили 22,96 млн барелів нафти — більше ніж 21 млн барелів на 28 суднах попереднього тижня. Основне зростання забезпечили тихоокеанські порти Козьміно та Де Кастрі, а також арктичний порт Мурманськ. Натомість потоки з балтійських портів Приморськ і Усть-Луга зменшилися.

Також відбулося кілька поставок казахстанської нафти KEBCO — одна з Усть-Луги та дві з Новоросійська.

Динаміка доходів і цін

Загальна вартість російського експорту за тиждень до 6 липня зросла приблизно на $100 млн (8%) і склала $1,36 млрд, незважаючи на зниження середніх цін на нафту. Падіння цін спостерігається другий тиждень поспіль і є помітнішим, ніж на ринку загалом.

Зокрема, ціна на нафту Urals, що експортується через Балтійське і Чорне моря, знизилася на $1,30 — до $57,25 за барель. Марка ESPO із Тихоокеанського регіону подешевшала на $1 — до $62,80, а ціна на поставки до Індії впала на $1,20 — до $67,32.

Однак за чотиритижневими середніми показниками ціни демонструють зростання: Urals подорожчала приблизно на $0,80, а ESPO — на $1. Попри це, загальна вартість експорту за чотири тижні до 6 липня знизилася на 1% — до $1,34 млрд на тиждень, оскільки зменшення обсягів перевезень перевищило зростання цін.

Нагадаємо, в останні місяці на нафтових танкерах, які раніше заходили в російські порти, сталася серія загадкових вибухів. 

Джерело матеріала
loader
loader