/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F33%2F3a333a08192f283af02e2a7ed4f2ea28.jpg)
"Безкоштовний роумінг" в ЄС виявився з каверзою: кому з українців доведеться доплачувати
Єврокомісія підтримала приєднання України до зони роумінгу ЄС, що набуде чинності з 1 січня 2026 року. Це нововведення дозволить українським абонентам користуватися мобільним зв'язком у 27 європейських державах за внутрішніми тарифами, а європейці зможуть безкоштовно користуватися зв'язком в Україні.
Ініціатива стартувала у листопаді 2024 року, коли Україна подала офіційний запит до ЄК щодо оцінки відповідності національного законодавства європейським стандартам у сфері роумінгу. Завершальним етапом стала публікація у червні 2025 року закону про НКЕК, затвердженого главою держави Володимиром Зеленським.
Експерти Єврокомісії провели детальну перевірку українських нормативних актів і визнали, що всі необхідні критерії для отримання статусу внутрішнього ринку виконані. Наразі ЄК рекомендує Раді прийняти остаточне рішення про взаємне надання режиму внутрішнього ринку в галузі роумінгу.
Концепція "роумінг як вдома" передбачає, що вартість дзвінків, SMS та інтернет-трафіку залишатиметься на рівні внутрішніх тарифів незалежно від того, чи здійснюються, чи приймаються виклики. Проте існують певні умови, пов'язані з принципом "чесного користування".
За словами експерта Германа Богапова, керівника порталу HiTech.Expert, ця система призначена для тих, хто тимчасово перебуває за кордоном. Користувачі, які більше часу проводять на батьківщині, ніж у подорожах, або активніше користуються телефоном удома, отримують статус "добросовісного абонента" і сплачують за стандартними тарифами. Відповідно, українці, які емігрували до Європи через війну і залишились там на постійне проживання, не повністю відповідають цим критеріям.
Хоча голосові виклики та SMS зазвичай не обмежуються при застосуванні внутрішніх тарифів, на використання мобільного інтернету можуть поширюватися ліміти відповідно до політики справедливого користування. Перевищення встановленого обсягу даних призводить до нарахування додаткової плати, яка не може перевищувати граничну оптову вартість 1,30 євро за ГБ без ПДВ у 2025 році. Починаючи з 2027 року, цей поріг знизиться до 1 євро за ГБ.
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F33%2Ffe85e7b5a2791831bd5f86cffac55b8a.jpg)
Враховуючи низькі ціни на мобільний інтернет в Україні, де тарифи стартують від 200 гривень на місяць і пропонують від 20 ГБ, а від 300 гривень можна отримати безлімітний трафік, експерти прогнозують, що мобільні оператори надаватимуть дзвінки та SMS за українськими тарифами, а щодо мобільного інтернету застосовуватимуть певний ліміт від 3 до 5 ГБ залежно від тарифу.
Для безлімітних тарифів діятиме спеціальна формула розрахунку обсягу даних у роумінгу. Наприклад, для контракту вартістю 350 гривень на місяць з необмеженими дзвінками, SMS і даними користувач отримає 11,3 ГБ трафіку в роумінгу. Це означає, що чим більший тарифний пакет, тим більше трафіку отримає користувач у роумінгу, але необмеженої передачі даних точно не буде.
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F33%2F59a389e67e0ba1974116c7e43f20ed7b.jpg)
Згідно з правилами, оператор може відстежувати використання роумінгу протягом чотирьох місяців. Якщо користувач у цей період провів більше часу за кордоном, ніж вдома, і його використання роумінгу перевищує внутрішнє використання, оператор може зв'язатися з ним. Якщо ситуація не зміниться, можуть стягувати додаткову плату за роумінг: 0,019 євро за хвилину здійснених голосових дзвінків, 0,003 євро за текстове повідомлення та 1,30 євро за ГБ даних.
Оператори також мають автоматично застосувати ліміт відключення в роумінгу. Коли користувач досягне загального споживання додаткових 50 євро або іншого обраного ліміту, його повідомлять про припинення послуг роумінгу, хоча можна обрати продовження користування навіть за додаткову плату.
Також нагадаємо, абонентів Київстар, Vodafone, lifecell чекають різкі зміни: як зміняться тарифи.

