/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F65%2F183ee197a142665f5f9cb3d0971f392e.jpg)
Комітет Ради підтримав створення реєстру усіх банківських рахунків та сейфів українців: що це означає
Фінансовий комітет Верховної Ради 3 липня 2025 року рекомендував у першому читанні схвалити законопроєкт № 13233 — документ, який передбачає створення централізованого реєстру усіх банківських рахунків та банківських сейфів громадян України.
Комітет з питань фінансів, податкової та митної політики підтримав законопроєкт № 13233, спрямований на імплементацію норм ЄС для інтеграції України до SEPA — Єдиної зони платежів у євро. Презентацію вів нардеп Ярослав Железняк, який повідомив про перенесення адміністрування реєстру від ДПС до Мінфіну у другому читанні.
Для чого це громадянам
Реєстр передбачає облік інформації про факти відкриття, закриття та наявності рахунків і сейфів без деталізації суми, операцій чи вмісту сейфів. За даними НБУ, в країні вже налічується близько 70 млн банківських рахунків.
Податкова служба, Нацполіція, Держфінмоніторинг, НАБУ, АРМА, БЕБ та НАЗК отримають позасудовий доступ до нього для виконання фінансових та контролюючих функцій.
Практична користь і ризики
- спрощення переказів у євро між країнами SEPA: швидше, дешевше, без додаткових комісій за внутрішні платежі;
- можливість позасудових перевірок, які торкнуться звичайних громадян: достатньо інформації про відкриття рахунку;
- ризик кіберзагроз через централізоване зберігання даних — можливі витоки;
- посилення недовіри до банків — громадяни можуть перейти на готівку або криптовалюту;
- за ненадання інформації передбачені штрафи — 680 грн за неподання даних про кожний рахунок.
Наступні кроки й позиції сторін
Мінфін вже заклав норму про відкриття банківської таємниці в бюджетній декларації до 2028 року. Заступник міністра фінансів Денис Улютін підтвердив під час засідання комітету наміри скасувати банківську таємницю для реалізації норм SEPA.
Законопроєкт потребує ще схвалення у парламенті, зокрема другого читання, де можливі правки щодо адміністрування реєстру та обмеження доступу до даних.
Чому це важливо
Створення такого реєстру є передумовою для приєднання України до SEPA — системи інтегрованих платежів у євро, яка охоплює більшість європейських країн, включаючи Норвегію та Великобританію.

