Путін кинув виклик Заходу: що означає поява військового корабля РФ біля берегів Великої Британії
Путін кинув виклик Заходу: що означає поява військового корабля РФ біля берегів Великої Британії

Путін кинув виклик Заходу: що означає поява військового корабля РФ біля берегів Великої Британії

Нещодавно у водах Великої Британії з'явився російський військовий корабель, який супроводжує танкери "тіньового флоту". Експерт із військово-морської справи, ексофіцер Королівського флоту Том Шарп у колонці для The Telegraph пояснює, чому це — прямий виклик Заходу і яку межу переступив тим самим Путін.

Безпека на морі завжди була змаганням як у плані сприйняття, так і в плані присутності. Днями це змагання вийшло на перший план в одному з найбільш ретельно контрольованих і символічно значущих водних шляхів світу: Ла-Манші. У події, яку можна було б вважати звичайною, але яка такою не є, було підтверджено, що корвет ВМФ Росії "Бойкий" активно супроводжував два танкери — "Сельва" і "Сьєрра" — через Ла-Манш до російських портів Балтики. Це не просто танкери: обидва судна входять до так званого "тіньового флоту", тобто це судна, що діють в обхід західних нафтових санкцій проти Росії.

На перший погляд, це може здатися не більше ніж наполегливим військово-морським маневром. Насправді ж, він являє собою стратегічне зрушення. Уперше в цьому конфлікті російський військовий корабель був помічений як такий, що безпосередньо захищає активи, які беруть участь в ухиленні від санкцій. Це не просто морська логістика — це послання. І адресати цього послання зрозумілі: НАТО, Захід, Великобританія, "Велика сімка" і будь-який інший суб'єкт, який розглядає можливість посилення практичного застосування санкцій на морі.

Корвет, про який ідеться, "Бойкий" — це судно класу "Стерегущий", уже добре відоме Королівському флоту. Російські військові кораблі часто проходять через Ла-Манш; зазвичай такі переходи супроводжуються ескортом, часто без жодного галасу. Відмінною особливістю цього корабля було не тільки те, що він супроводжував два танкери, а й те, що він фальсифікував передачі Автоматичної ідентифікаційної системи (АІС). Військові кораблі фактично звільнені від вимоги передавати дані АІС, але в мирний час вони зазвичай роблять це з міркувань професіоналізму. Фальсифікація АІС — це незвично, не кажучи вже про тактичну наївність, коли корабель перебуває в межах видимості суходолу і відстежується всіма радарами в цьому районі. Дезінформація про їхнє становище була просто дивною.

У відповідь ми послали один із наших чудових, але вже застарілих фрегатів типу 23 для супроводу "Бойкого" через наші води. Завдання фрегата полягало в передачі стримувальних повідомлень — "ми вас бачимо і знаємо, що ви замислюєте", а також у зборі розвідданих. Під час таких перехоплень можна отримати напрочуд багато інформації, особливо якщо інший військовий корабель не дуже добре керується. Наш фрегат також міг би, звісно, відповісти на будь-які ворожі дії російського корабля. Усі ці три імперативи вимагають фрегата, а не неозброєного патрульного корабля.

Британський і російський корвети на одному рейді
Фото: Royal Navy

У випадку з Type 23 і "Стерегущим", вони цілком рівноцінні з погляду засобів спостереження (обидва мають безпілотники та вертольоти) і наступальної/оборонної зброї. У моєму минулому житті, коли поодинокі військові кораблі стикалися один з одним, той, хто першим виявляв інший, зазвичай вигравав наступний бій — тобто за умови, що у вас є достатньо далекобійна зброя, або вертоліт, або інший актив, який ви можете задіяти. У разі прорахунку, який призводить до раптової сутички на близькій відстані — а те, як росіяни часто поводяться на морі та в повітрі, не виключає такої ситуації, — тоді справа радше в тому, хто швидше пустить у хід свою зброю. У цьому разі я очікую, що комбінація морських ударних ракет і головного знаряддя HMS Somerset буде принаймні настільки ж ефективною, як і зброя росіян, а оборонна система Sea Ceptor, перевірена в боях у Червоному морі, має збити всі ракети, випущені по нас.

Якщо залишити бойову складову, самі танкери символізують ширшу проблему. "Тіньовий флот" — нечітко визначена група старих, часто незастрахованих танкерів під сумнівним прапором — необхідний Путіну для того, щоб утримати хитку російську економіку від краху. Ці судна, як правило, діють в юридичних і логістичних "сірих зонах", перевозячи нафту під фальшивими реєстрами, використовуючи обманні методи судноплавства та здебільшого покладаючись на надію, що ні в кого немає бажання, військових кораблів або правових підстав для втручання в морську ситуацію. Цей ескорт змінює ситуацію. Тепер Росія демонструє, що буде використовувати жорстку силу для захисту тіньового флоту.

Це новий рубіж, і не тільки в Ла-Манші. На Балтиці та в інших морських районах Європи позиція Росії стає дедалі сміливішою і конфронтаційнішою. Останніми місяцями надходять численні повідомлення про ймовірну діяльність держави проти підводної інфраструктури, гібридні місії зі спостереження та електронне втручання. Спроби провести примусові дії проти кораблів "тіньового флоту" вже призвели до того, що російський літак у відповідь порушив повітряний простір НАТО. Тепер розгортання ескорту військових кораблів, ймовірно, означатиме більше конфронтацій — більше потенційних точок, які можуть призвести до війни.

Ба більше, цю подію не слід розглядати ізольовано. Росія перебуває під тиском — економічним, дипломатичним і військовим. Той факт, що сучасний військовий корабель був направлений для супроводу двох танкерів, які старіють, свідчить про те, що Москва вважає, що це рятувальне коло перебуває під загрозою. І це не мале визнання. Путін явно відчайдушно намагається зберегти "тіньовий флот".

Океани пов'язані не тільки фізично, а й політично та економічно. Червоне море, Ормузька протока, Тайванська протока, а тепер і Ла-Манш — усі вони стають театрами, де перевіряється баланс між принципами та ризиками. Наступний крок за нами.

Автор висловлює особисту думку, яка може не збігатися з позицією редакції. Відповідальність за опубліковані дані в рубриці "Думки" несе автор.

Джерело

Важливо Кремль витратив $10 мільярдів на тіньовий флот: у ГУР розповіли, нащо РФ застарілі судна
Теги за темою
російська агресія
Джерело матеріала
loader