Гігантські вихори кружляють біля шести островів Атлантики: такі великі, що їх видно з космосу
Гігантські вихори кружляють біля шести островів Атлантики: такі великі, що їх видно з космосу

Гігантські вихори кружляють біля шести островів Атлантики: такі великі, що їх видно з космосу

Супутниковий знімок закарбував серію приголомшливих "вихорів Кармана", що кружляють біля Мадейри й Канарських островів, які в сукупності є одним із найкращих прикладів цього метеорологічного явища, що його коли-небудь спостерігали науковці.

Дивовижний супутниковий знімок був зроблений 2015 року і показує кілька прикладів рідкісного метеорологічного явища, відомого як "вихори Кармана", що кружляє біля щонайменше різних островів в Атлантичному океані. За словами вчених, вкрай рідко можна побачити "вихори Кармана" в такому масштабі й кількості, а також на такій великій території, пише Live Science.

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

Що таке вихори Кармана?

За даними Національного управління океанічних і атмосферних досліджень (NOAA), вихори Кармана виникають, коли вітер, що переважає, стикається з сушею, порушуючи повітряний потік і створюючи "подвійний ряд вихорів, що змінюють напрямок обертання". Пізніше ці вихори поширюються вниз за течією від суші та стають видимими, коли хмари потрапляють у них.

На цьому супутниковому знімку 2015 року було помічено шість різних наборів "вихорів Кармана", що кружляють біля островів в Атлантичному океані
Фото: solar-system

Рідкісне метеорологічне явище

На дивовижному супутниковому знімку гігантські хмарні вихори в сукупності покривають неймовірну площу в 670 000 квадратних кілометрів, що робить це явище одним із найпоширеніших прикладів паралельних вихорів, які коли-небудь спостерігали вчені. Принаймні, згідно з даними Обсерваторії Землі NASA.

Учені зазначають, що найскладніші вихори видно біля Мадейри — португальського архіпелагу, у верхній частині зображення. Тут висока концентрація хмар показує докладні рухи збуреного повітря у виняткових деталях.

Менш очевидні вихрові сліди також помітні біля іспанських Канарських островів. Зліва направо:

  • Ла-Пальма;
  • Ель-Єрро;
  • Ла-Гомера;
  • Тенерифе;
  • Гран-Канарія.

Якщо придивитися, також можна помітити, що вихори біля Ла-Гомери й Тенерифе заважають один одному, майже повністю їх нейтралізуючи.

Завихрення, що тягнуться за Мадейрою, стали найяскравішим прикладом вихорів Кармана на аерофотознімку
Фото: solar-system

Де найчастіше спостерігаються вихори Кармана?

Дослідники зазначають, що Мадейра і Канарські острови насправді є одними з найкращих місць на планеті, де можна спостерігати вихори Кармана. Це пов'язано з низкою факторів, зокрема:

  • високими піками;
  • високими температурами;
  • віддаленістю від континентів.

Подібні вихори також часто можна зустріти у Гваделупі — групі з шести островів у Карибському морі, на протилежному боці Атлантики. У рідкісних випадках вихори також збігалися з іншими явищами, такими як викривлена "подвійна веселка".

Попри те, що вихори Кармана здебільшого виникають у тропічному кліматі, часом їх також можна спостерігати в Арктиці, де вони можуть з'являтися разом із квітучими водоростями.

До слова, за даними EUMESTAT, у середньому кожні вісім годин на Землі утворюється пара вихорів фон Кармана.

Раніше Фокус писав про те, що вчені розгадали секрет загадкових вихорів на Місяці.

Теги за темою
дослідження вчені Земля
Джерело матеріала
loader
loader