Бананова імперія Chiquita, що скидала уряди, завдала удару по Панамі
Бананова імперія Chiquita, що скидала уряди, завдала удару по Панамі

Бананова імперія Chiquita, що скидала уряди, завдала удару по Панамі

Компанія Chiquita, історія якої налічує понад 150 років, пішла з Панами після страйків працівників. І це може обрушити економіку країни, яка залежала від експорту фруктів по всьому світу ще до того, як з'явилася на карті.

Chiquita та її попередник United Fruit Company зробили банан одним із найпопулярніших фруктів у світі. Але після страйку фрукти на плантаціях у Панамі гниють, а уряд зазнає збитків, пише NZZ.

Мегакорпорація Chiquita пішла з Панами

У порту Альміранте в Панамі одразу видно, який найважливіший експортний продукт провінції Бокас-дель-Торо. Док, вантажні судна, крани, рефрижераторні контейнери — все пофарбовано в кольори бананової компанії Chiquita. Компанії, яка розпочала промислове масове виробництво найпопулярнішого у світі фрукта тут у 19 столітті.

Панама щорічно експортує понад 300 000 тонн бананів на суму 148 мільйонів доларів, 83 відсотки з них це продукція "Чікіти".

Але тепер усе це під загрозою. Наприкінці квітня вчителі, будівельники та робітники плантацій Chiquita вийшли на страйк на знак протесту проти погіршення пенсійних виплат. У відповідь Chiquita звільнила тисячі робітників плантацій, закрила своє виробництво в Чангінолі та покинула регіон. Тепер під загрозою економічне існування цілої провінції, а то й країни.

Працівники хотіли, щоб їм залишили привілеї, які раніше надавалися через ризики для здоров'я, пов'язані з роботою на плантаціях. Але в підсумку вони прорахувалися. Збитки Chiquita склали 75 мільйонів доларів лише за кілька тижнів, тож компанія просто покинула Панаму.

Бананові плантації в Панамі
Фото: Скриншот

Для Chiquita страйк не становить загрози її існуванню, оскільки Панама — лише одне з багатьох місць у Центральній Америці та Карибському басейні, де вона вирощує банани. Інші знаходяться в Гватемалі, Гондурасі, Коста-Ріці, Мексиці та Домініканській Республіці. Chiquita також закуповує банани в Еквадорі та Колумбії.

Плантації бананів у Панамі
Фото: Скриншот

Але для Панами закриття об'єкта, побудованого понад 100 років тому, стало б поворотним моментом історичного масштабу.

Як Chiquita впливала на світову політику

Історія Chiquita починається 1871 року в Коста-Ріці. У той час американський інженер на ім'я Майнор Коппер Кіт хотів побудувати залізницю через країну. Він посадив бананові дерева вздовж шляхів, щоб забезпечити робітників дешевою їжею.

Старе фото з бананових плантацій United Fruit Company
Фото: Ebay

Залізниця провалилася, але банани зробили Кейта багатим. У 1899 році він об'єднав свою компанію з іншим виробником бананів у Бостоні — нова компанія отримала назву United Fruit Company, а 1990 року її перейменували на Chiquita. Бренд у Панамі з'явився до того, як сама країна — тоді вона була частиною Колумбії.

Виникла корпоративна імперія, яка через свою величезну міць незабаром отримала прізвисько "El Pulpo" — восьминіг — у Центральній і Південній Америці. У 1928 році United Fruit Company закликала армію на допомогу, коли робітники плантацій у Колумбії вийшли на вулиці і вимагали поліпшення умов праці. Під час жорстокого придушення протестів загинуло від 1000 до 3000 демонстрантів.

Реклама бананів від United Fruit Company
Фото: Ebay

У 1954 році банановий гігант переконав уряд США за допомогою ЦРУ повалити президента Гватемали, щоб запобігти земельній реформі. На Кубі компанія брала участь у вторгненні в затоку Свиней 1961 року, спробі військового перевороту США проти Куби. У 1972 році корпорація допомогла привести до влади диктатора в Гондурасі.

У 2001 році Chiquita майже збанкрутувала, була реструктурована і почала все заново з новими кредиторами. У 2014 році дві бразильські компанії — виробник соків Cutrale і фінансовий конгломерат Safra — купили бананову компанію. У 2008 році штаб-квартиру Chiquita було перенесено до Швейцарії з податкових причин, де вона і перебуває донині.

Тепер вона може вплинути і на економіку Панами, особливо коли зажадає компенсації і зажадає від уряду відшкодувати частину економічного збитку, понесеного компанією Chiquita внаслідок страйку. Інсайдери вважають, що в Панаму компанія більше не повернеться, хіба що буде закуповувати банани, не пов'язуючись із плантаціями і профспілками.

Нагадаємо, цього року закрилася компанія Hudson's Bay Company, яка колись була мегаімперією. Вона володіла третиною Канади і торгувала хутром.

Також Фокус писав про те, що скоро може зникнути популярний сорт бананів Кавендіш. Щорічно в усьому світі люди з'їдають близько 100 мільярдів бананів, при цьому більшість з них належать саме до цього сорту.

Теги за темою
Економіка
Джерело матеріала
loader
loader