/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F131%2F2b2bc95da4c6b7362c2d75b8407b9399.jpg)
Здивує навіть місцевих: чому на Львівщини одночасно існували два обласні центри
Про що йдеться у матеріалі:
Упродовж 1939–1959 років на території сучасної Львівщини, крім Львівської області із центром у Львові існувала окрема адміністративна одиниця — Дрогобицька область, зі своїм центром у місті Дрогобич.
Главред з'ясував, чому в межах сучасної Львівщини було 2 обласні центри.
"Дрогобицька область — адміністративна одиниця на території УРСР у 1939—1959 роках, з центром у місті Дрогобич", — пояснює доктор історичних наук Микола Литвин, передає Інститут історії НАН України.
Як і чому з’явилася Дрогобицька область
Дрогобицьку область було офіційно створено 4 грудня 1939 року після приєднання Західної України до складу УРСР. Її поява стала результатом радянської адміністративної реформи, спрямованої на повну інтеграцію новоприєднаних земель у радянську систему управління.
"На момент утворення область охоплювала понад 1100 населених пунктів, включаючи великі міста — Дрогобич, Стрий, Борислав, Самбір, Трускавець, Моршин", — наводить дані депутат обласної ради Михайло Ваврин.
Адміністративний центр Дрогобич став другим "обласним містом" на території, яку ми нині вважаємо Львівською областю.Область межувала з Польщею, Закарпатською, Івано-Франківською та Львівською областями, а її загальна площа становила 9,6 тис. км². Станом на 1956 рік тут проживало близько 853 тисяч осіб.
Історія Дрогобицької області
У повоєнні роки Дрогобицька область зазнала численних демографічних змін. За словами історика Миколи Литвина, за період 1940–1951 років було депортовано понад 30 тисяч осіб — українців, поляків і німців — у віддалені регіони СРСР: Одеську, Донецьку, Миколаївську, Херсонську області.
"З іншого боку, з території Польщі до Дрогобицької області було переселено понад 23 тисячі українців з Надсяння", — додає історик.
У 1945 році до Польщі було вивезено ще близько 120 тисяч поляків з Дрогобицької області.
Економіка Дрогобицької області
Незважаючи на політичні виклики, регіон швидко розвивався. У роки існування Дрогобицької області тут було запущено потужні промислові об'єкти:
• Стебницький калійний комбінат
• Роздольський сірчаний комбінат
• Жидачівський картонно-паперовий комбінат
• Миколаївський цементний завод
"Трускавець у той час набув статусу бальнеологічного курорту загальнодержавного значення", — зазначає Михайло Ваврин.Це була урбанізована область, де активно розвивалися нафтова, харчова, легка та деревообробна промисловість.
Дивіться відео популярної блогерки _ellevika про приєднання Дрогобицької області до Львівської:
Чому ліквідували Дрогобицьку область
21 травня 1959 року Дрогобицька область була офіційно ліквідована і приєднана до Львівської області. Причини цього рішення досі викликають суперечки.
"Основною причиною ліквідації послужив суб'єктивний, не обґрунтований на економічних розрахунках волюнтаристський підхід тодішнього керівництва СРСР та УРСР до розвитку регіону", — наголошує поет та публіцист Анатолій Власюк у матеріалі для газети "День".
Це об’єднання не виправдало сподівань. Львівщина після цього не зазнала очікуваного індустріального зростання ні в промисловості, ні в аграрному секторі.
Забута, але не зникла з пам’яті
Хоча Дрогобицької області офіційно вже не існує понад 60 років, вона залишила значний слід в історії регіону.
"Дрогобицької області на карті України не існує. Поки що. Хоча вона була майже двадцять років (з 1939-го до 1959-го). Нині вона є складовою частиною Львівської області", — пише поет та публіцист Анатолій Власюк, автор публікацій у газеті День.
Що відомо про Анатолія Власюка
Анатолій Власюк — український журналіст, письменник і громадський діяч, відомий своєю активною позицією у сфері освіти та культури. Народився 10 липня 1960 року на Львівщині. Закінчив філологічний факультет Дрогобицького державного педагогічного інституту. Працював учителем, журналістом, а також був заступником мера Запоріжжя, де курував сферу освіти. Відомий своїми публікаціями та активною громадською позицією.

