З початку повномасштабного вторгнення в Україні зареєстровано вже понад 162 тисячі воєнних злочинів. Про це на конференції високого рівню , яка 7 травня проходить у Києві, повідомив керівник департаменту протидії злочинам, вчиненим в умовах збройного конфлікту, Офісу генпрокурора України Юрій Бєлоусов.
За словами представника Офісу Генерального прокурора, серед найпоширеніших — обстріли цивільної інфраструктури ракетами, дронами й артилерією. Також задокументовано жорстоке поводження, сексуальне насильство, викрадення мирних жителів, утримання в непристосованих умовах і мародерство.
У справах про ці злочини проходять 872 підозрюваних, з яких 164 уже засуджені, але лише 18 — реально. Решта отримали вироки заочно. Представники ОГПУ визнають, що реальна кількість злочинів значно вища: невідомо, скільки людей загинуло в Маріуполі, скільки цивільних убито на окупованих територіях чи депортовано до РФ.
Станом на травень внаслідок вторгнення загинули 14 572 цивільні особи, з них — 625 дітей. Ще понад 30 тисяч людей дістали поранення. Пошкоджено понад 218 тисяч об’єктів цивільної інфраструктури. Загальна кількість злочинів, пов’язаних з агресією РФ, досягла 189 тисяч. Йдеться не лише про воєнні злочини, а й про злочини проти миру та міжнародного порядку.
Офіс Генпрокурора спільно з партнерами просуває створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії, який може почати роботу вже наступного року. Це буде перше визнання такого злочину на міжнародному рівні після Другої світової війни.
Нагадаємо, у Європейському Союзі підтвердили вихід Сполучених Штатів Америки з групи, створеної для розслідування дій лідерів, відповідальних за вторгнення Росії в Україну. Про це повідомило Sky News, з посиланням на заяву від Агентства ЄС з питань співпраці у сфері кримінального правосуддя.
Зокрема в Агентстві повідомили, влада США поінформувала Євроюст про те, що вони більше не будуть продовжувати свою участь у Міжнародному центрі з переслідування злочину агресії проти України (ICPA).
Але “ICPA, розміщений на базі Євроюсту, продовжує свою роботу на підтримку національних розслідувань злочину агресії, пов'язаного з війною в Україні”, – йдеться в заяві Агентства ЄС.