/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F131%2F0d3803a2bc1ab983cec997277d37e211.jpg)
Коли зʼявилась назва Україна та українська нація - несподіване відкриття істориків
Про що йдеться у матеріалі:
Назва "Україна" має глибоке історичне коріння та символізує багатовікову боротьбу народу за свою ідентичність, землю та свободу. Професійний історик Олександр Алфьоров у відео на YouTube пояснив значення та походження цього слова, спираючись на найдавніші літописні джерела.
Главред з'ясував, коли з'явилась Україна.
Перша згадка України - хто вперше згадав Україну
"Вперше слово "Україна" ми фіксуємо у київському літописі. Під 1187 роком йдеться мова про смерть Переяславського князя Володимира Глібовича. І літописець пише, що за ним вся Україна плакала", — пояснює історик.
Цей фрагмент підтверджує, що вже в XII столітті слово "Україна" вживалося як назва певної території, пов’язаної з населенням і спільною ідентичністю.
Дивіться відео про походження слова Україна:
Після 1187 року згадки про "Україну" або "Вкраїну" стають регулярними в давньоруських літописах. Алфьоров наголошує, що ці назви не мають нічого спільного зі словом "окраїна", як це часто подають у хибних інтерпретаціях. Насправді, ключове в розумінні — це корінь "край".
"Це зовсім не окраїна, бо ми маємо дві варіації — Україна та Вкраїна. У слові — корінь "край", тобто земля, рідна земля", — уточнює історик.
У XII столітті це слово могло означати край або прикордонну територію. Однак із часом воно набуло зовсім іншого значення.
Хто такий Олександр Алфьоров
Олександр Анатолійович Алфьоров — український історик, радіоведучий, громадський та політичний діяч, кандидат історичних наук, науковий співробітник Інституту історії України НАН України. Автор понад 100 наукових статей; автор та співавтор книг, передає Вікіпедія.
Яке значення назви Україна
Протягом століть назва "Україна" трансформувалася зі значення прикордоння на позначення загальної території проживання українців. За словами історика, вкорінене значення "краю" набуло глибшого сенсу — стало синонімом рідної землі, Батьківщини.
"З часом слово "Україна" стало позначати не що інше, як загальну назву території, де проживають українці. Тобто Батьківщина", — підкреслює Алфьоров.
Коли з'явились Українці
Історія появи українців як нації питання не просте, але його можна простежити через джерела, вчинки і самоідентифікацію наших предків. Про це розповів в відео письменник, видавець і професійний історик Капранов, автор YouTube-каналу "імені Т.Г. Шевченка".
"У 1391 році студент Сорбонни Герман Віллевич із Києва написав, що він рутенської нації. А у 1567 році Адріан Загорікус так само у Сорбонні вказав свою націю — рутенську з України", — наводить приклади з джерел експерт.
Він підкреслює, що назви "рутен", "русин", "роксолан" чи "козак" у документах тих часів — це приклади самоусвідомлення і самоназви. А тому ще задовго до формального появи поняття "нація" в сучасному розумінні, українці вже себе окреслювали як окрему спільноту.
Поступово поняття "нація" змінило зміст. У середньовіччі — це земляцтво, в ХІІІ–XV століттях — ще й церковне представництво на соборах. Але справжній злам, за словами Капранова, відбувається в епоху Нового часу — коли нація починає ототожнюватися з політичною суб’єктністю.
Дивіться відео про те, коли з'явилися українці:
Капранов проводить історичну паралель: перші нації в політичному сенсі виникають там, де народ бере владу у свої руки. У 1581 році Генеральні штати Нідерландів ухвалили "Акт про урочисте зречення", яким проголосили незалежність від іспанської корони. А в 1648 році англійці на чолі з Кромвелем утворили республіку, передавши владу від монарха — народу.
За словами Капранова, українці не просто мали самоусвідомлення — вони діяли. Починаючи з повстань Криштофа Косинського (1592), Наливайка, Петра Сагайдачного, Марка Жмайла і завершуючи переможною кампанією Богдана Хмельницького 1648 року, козаки неодноразово створювали де-факто незалежні утворення.
"Хмельницький у 1648 році заснував Гетьманщину — козацьку республіку. Це вже політична нація. І вона не просто існувала, вона воювала проти Речі Посполитої та українських магнатів, як і голландці чи англійці проти своїх монархів", - каже Капранов.
Вам також може бути цікаво:
Хто такі брати Капранови
Віталій Капранов і Дмитро Капранов (Брати Капранови) - українські видавці, письменники, публіцисти. За даними Вікіпедії, на початку 1990-х років брати Капранови видавали в Москві українську газету "Тинди-Ринди" і журнал української фантастики "Брати".
У 1998 році Капранови переїхали до Києва, вважаючи, що українці повинні жити в Україні. Не зумівши видати свою книгу, вони вирішили самі стати видавцями. Перший книжковий проєкт Капранових - каталог книг українською мовою поштою "Книгоноша". У 2000 році вони організували видавництво "Зелений пес". Першою випущеною книжкою став роман Леоніда Кононовича "Я, зомбі". Крім літературної, видавничої, торговельної та громадської діяльності брати Капранови займаються публіцистикою, друкуючись у різних українських ЗМІ.

