Російські війська почали дедалі частіше застосовувати на фронті новий інноваційний тип ударних безпілотників, оснащених штучним інтелектом, автономною навігацією та повністю імпортними комплектуючими.
Про це повідомив експерт зі зв’язку та голова Центру радіотехнологій Сергій "Флеш" Бескрестнов у своєму Telegram-каналі.
За його словами, ці дрони вперше помітили в районі Сум у лютому 2025 року, а нині їхнє використання фіксується і на сході України. БПЛА обладнаний акумулятором ємністю 34 ампер-години, що дозволяє йому транспортувати бойову частину вагою до 3 кг на відстань до 80 кілометрів. Усі комплектуючі апарата ‒ іноземного виробництва.
Бескрестнов зазначив, що зовні дрон виглядає досить звичайно, однак його внутрішня конструкція є високотехнологічною. Зокрема, БПЛА управляється через мережі мобільного зв’язку LTE, має інерціальну й супутникову навігацію, проте основна новизна полягає в наявності систем штучного інтелекту.
Безпілотник обладнаний 14-мегапіксельною камерою, модулем розпізнавання обробки відео Jetson, лазерним далекоміром для орієнтації за картами висот, а також потужним комп’ютером і жорстким диском місткістю понад 100 ГБ для зберігання даних. Це дозволяє дрону діяти автономно навіть без доступу до супутникового зв’язку, ускладнюючи його виявлення і нейтралізацію засобами радіоелектронної боротьби.
"Такий тип ударного БПЛА багатьма експертами оцінюється як майбутнє, тому що дроном керує штучний інтелект, він не залежить від сигналів супутникової навігації і його управління не може бути пригнічене засобами радіоелектронної боротьби", ‒ уточнив Бескрестнов.
За словами експерта, неодноразово фіксувалися польоти таких дронів групами по 2-6 одиниць, що може свідчити про застосування технології ройової взаємодії.
Аналітик наголосив, що подібні системи можуть становити серйозну загрозу, оскільки дрони потенційно здатні фіксувати роботу української ППО та зенітних дронів і ухилятися від ураження. Хоча поки що їхнє використання не є масовим, як у випадку з "Ланцетами", фахівець вважає, що російська армія проводить активні випробування цих технологій у бойових умовах.
"Я закликаю українських конструкторів звернути увагу на це вже існуюче рішення противника та розробляти відповідні аналоги", ‒ підсумував Бескрестнов.
Нагадаємо, головним конструктором у “КБ Стратим”, яке виготовляє дрони для армії РФ, є фізик-ядерник родом із України.