В CNN назвали найпотужніший стримувальний чинник Європи
В CNN назвали найпотужніший стримувальний чинник Європи

В CNN назвали найпотужніший стримувальний чинник Європи

В CNN назвали найпотужніший стримувальний чинник Європи

Європа ще не повністю готова захистити себе самостійно.

Адміністрація Трампа надіслала Європі чіткий сигнал: ви залишаєтеся самі. За три бурхливі місяці Білий дім змінив десятиліття американської зовнішньої політики, пообіцяв зменшити свою присутність на континенті та намагався завершити війну Росії проти України, навіть якщо це означатиме передачу українських територій Москві.

Європа ще пристосовується до нової реальності. Але через 80 років після того, як американські та європейські союзники змусили нацистську Німеччину капітулювати, майбутнє, в якому континент залишається сам на сам у захисті від російської загрози, більше не є гіпотетичним, зазначають кореспонденти CNN.

"Європа жила 80 років у ситуації, коли мир вважався чимось само собою зрозумілим. І, очевидно, мир був наданий безкоштовно. Тепер, раптово, після вторгнення в Україну, ми розуміємо, що мир потрібно захищати", — сказав Роберто Чінголані, колишній міністр уряду Італії, а нині генеральний директор європейського оборонного гіганта Leonardo.

У країнах-членах НАТО Європи триває стрімка гонка за підготовку континенту до можливого протистояння з Росією. Цю гонку можна виграти: Європа має армії, які є досить великими та дорогими, щоб хоча б частково компенсувати відхід США.

"Однак армії Західної Європи потребують серйозного напливу фінансів та експертних знань, щоб підготуватися до найгіршого сценарію", —  додають кореспонденти.

У останні роки Велика Британія, Франція та Німеччина вклали кошти в модернізацію своїх застарілих армій після спаду витрат на початку 2010-х років. Однак, може пройти кілька років, перш ніж ці кошти дадуть результат на передовій. Чисельність військ, озброєння та бойова готовність знизилися в Західній Європі з кінця Холодної війни.

"Високий рівень втрат у війні в Україні болісно підкреслив нинішні недоліки європейських країн", — зазначив Міжнародний інститут стратегічних досліджень у Лондоні в різкій оцінці європейських військ минулого року.

Країни, що знаходяться ближче до російського кордону, рухаються швидше. Адміністрація Трампа назвала Польщу прикладом самодостатності.

"Ми вважаємо Польщу ідеальним союзником на континенті: готову інвестувати не лише в свою оборону, але й у нашу спільну оборону та оборону континенту", — заявив міністр оборони Піт Гегсет у Варшаві.

"Однак швидке збільшення витрат на оборону Польщею більше пов'язане з її багаторічними напруженими стосунками з Росією, а не з бажанням отримати прихильність Трампа. Варшава та Вашингтон мають розбіжності щодо конфлікту в Україні; Польща вже багато років попереджає Європу про загрозу з боку Росії й твердо підтримує свого сусіда в його боротьбі за захист території від наступу Путіна", — вважають кореспонденти.

Після завершення Холодної війни США утримують свої війська в Європі, і їхня кількість зросла після повномасштабного вторгнення Росії — торік на континенті перебувало близько 80 тисяч американських військових, згідно з доповіддю Конгресу. Проте це значно менше, ніж у період Холодної війни, коли в Європі було розміщено майже пів мільйона американських солдатів.

Протягом десятиліть зовнішня політика США підкреслювала значення такої присутності не лише для безпеки Європи, а й для захисту самих Сполучених Штатів — адже американські війська забезпечують передову оборону, проводять підготовку союзників і контролюють ядерні боєголовки.

Тепер майбутнє цього розміщення під питанням: хоча європейські лідери відкрито закликають Вашингтон не скорочувати сили, Трамп, Гегсет і віцепрезидент Джей Ді Венс чітко дали зрозуміти, що пріоритетом стане посилення військової присутності США в Південнокитайському морі.

Сьогодні більшість американських сухопутних і авіаційних баз розташовані в Німеччині, Італії та Польщі. Військові об’єкти США в Центральній Європі протистоять загрозі з боку Росії, тоді як морські й повітряні бази в Туреччині, Греції та Італії підтримують операції на Близькому Сході.

Кореспонденти стверджують, що найпотужнішим стримувальним чинником, який має Європа, залишаються її ядерні боєголовки.

Під час початкових етапів війни Путін неодноразово викликав глобальне занепокоєння, натякаючи на можливість застосування ядерної зброї, однак ці побоювання дещо вщухли після того, як бойові дії зайшли в глухий кут на сході України.

"Втім, у сфері ядерного стримування Європа сильно залежить від США: Британія й Франція — єдині європейські ядерні держави — разом мають лише близько десятої частини російського арсеналу, тоді як американський ядерний потенціал приблизно дорівнює російському, і десятки таких боєголовок розміщені в Європі", — підсумували кореспонденти.

Раніше міністр оборони США Піт Гегсет заявив, що Європа не може вважати, що американські війська будуть на континенті вічно. У ЄС мають більше інвестувати у власну оборону.

 

 

Джерело матеріала
loader