/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F33%2Fbf0ef39eaaac20cab1dc35b2a2c16aa0.jpg)
Розкол еліт і тиск на Путіна: угода України та США вдарила по Росії
У Москві зростає занепокоєння щодо втрати переваги Росії у переговорах зі США щодо війни в Україні після підписання Києвом угоди про економічне партнерство, яка надає Вашингтону преференційний доступ до майбутніх українських мінеральних угод. Про це повідомляє The Washington Post.
Російські посадовці різко критикували угоду. Сенатор Олексій Пушков назвав її "ще одним кроком до колонізації України", а Олексій Чепа, заступник голови парламентського комітету з міжнародних справ, заявив: "Ця угода по суті перетворила Україну на мінеральну колонію".
Серед російської еліти зростає нервозність, що угода може представляти новий альянс між США та Україною, який закриє вікно можливостей для Росії забезпечити мирну угоду на вигідних умовах.
Прихід адміністрації Трампа спочатку спричинив зміну підходу США до конфлікту, з особистими розмовами між Трампом і Путіним та заявами американського посланця Стіва Віткоффа, які схилялися до російського бачення конфлікту. Однак після короткої зустрічі із Зеленським на похороні Папи Франциска, Трамп накинувся на Путіна за смертоносні ракетні удари по цивільних районах, погрожуючи санкціями та висловивши сумніви щодо щирості російського лідера.
Міністр фінансів США Скотт Бессент привітав мінеральну угоду, заявивши що вона показує "російському керівництву відсутність розбіжностей між українським і американським народами". За словами політичного аналітика Сергія Маркова, угода "погіршує ситуацію для Росії" та "усуває ключову причину напруженості між Трампом і Зеленським".
Угода створює Інвестиційний фонд відбудови США-Україна для майбутніх доходів від мінеральної угоди та визначає, що будь-яка майбутня військова допомога США Україні вважатиметься інвестицією у фонд. Росія прагнула покласти край поставкам американської зброї в Україну як умову для довготривалого припинення вогню.
Республіканський сенатор Ліндсі Грем попередив про підтримку Сенатом законопроекту щодо нових санкцій проти Росії, який передбачає 500-відсоткові тарифи на імпорт з країн, що купують російські енергоресурси, якщо Росія не розпочне серйозні переговори щодо завершення війни.
Американські та європейські посадовці обговорюють запровадження нових економічних санкцій проти Росії, які впливатимуть на банківський та енергетичний сектори, зокрема на "Газпром".
Російський посадовець зазначив, що на Путіна зростає тиск. "Він розуміє, що йому треба бути більш кооперативним. Інакше законопроект Грема буде серйозним ударом, тому що дефіцит бюджету зростає".
Економічні проблеми поглиблюють розкол в російській еліті. Голубина сторона виступає за прийняття угоди зі США про заморожування конфлікту на лінії фронту в обмін на часткове зняття санкцій та визнання російського контролю над Кримом. Яструби закликають продовжувати війну незважаючи на економіку.
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F33%2F311448c770ee99654815b8b1c9eb4914.jpg)
Санкції та воєнні витрати призвели до інфляції майже у 10 відсотків, а споживчі ціни зростають ще швидше. Високі процентні ставки у 21 відсоток не зупинили зростання цін і спричинили збільшення проблемних кредитів. Сбербанк повідомив про 16,1 відсотка прострочених споживчих кредитів у першому кварталі 2025 року.
Віце-президент Джей Ді Венс заявив, що "є дуже велика прірва між тим, чого хочуть росіяни, і тим, чого хочуть українці", додавши, що США працюватимуть ще 100 днів над зближенням позицій. Це суперечить жорсткій лінії державного секретаря Марко Рубіо, який попередив про можливу відмову США від посередництва, якщо не буде прориву "дуже скоро".
Джерело, близьке до російських дипломатів, вважає, що довготривале припинення вогню можливе, якщо США погодяться обмежити постачання певних типів зброї Україні. "Якщо у Трампа складеться враження, що люди намагаються обманути його, він міг би прийняти рішення посилити військову допомогу".
Також нагадаємо, у Трампа розробили варіанти тиску на Путіна.
