/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F53%2Fca83203bc7f1c788f419148540727a91.jpg)
Танці з "шахедами": як Україна примудряється воювати без технологічної розвідки
Технологічна розвідка в Україні відсутня або принаймні мінімальна, стверджує громадський активіст Вадим Лабас. Він показує це на прикладі антени "Комета", еволюцію якої ми не змогли передбачити — у підсумку отримали величезні збитки та жертви від дронів, які на ній працюють.
Принесу вам трохи зради.
Як виявилось, в нас величезна проблема з розвідкою. І ця проблема нам дуже дорого коштує.
Ви всі читали книги, дивилися фільми, вивчали в історії про запеклі протистояння розвідок в отриманні технічної інформації ворога.
Кожна з протилежних сторін завжди намагається взнати про нові види озброєння, яке розробляє ворог. Чим швидше це стає відомо, тим більше часу є на розроблення контрзброї та аналогів. Логіка зрозуміла.
Так от, у нас такої роботи не проводиться від слова взагалі.
Вся робота в цьому напрямку звелася до "дочекатися, коли прилетить, і тоді шукати протидію", або "взнати кількість виготовлення в рік".
Зазвичай від "прилетіло" до "розробили протидію" проходить мінімум пів року. І цей період ми просто терпимо.
Найлегшим для розуміння буде приклад з антеною "Комета". Ця антена стоїть на ракетах, "шахедах", КАБах, інших видах БпЛА і так далі. У виконанні "Комета-8" літала два роки. І незважаючи на те, що цілих трофеїв цієї антени в нас було купа, розроблення протидії тривало понад рік. Після цього ми отримали трохи більше пів року доволі хороших показників протидії. Ви ж пам'ятаєте ті часи, коли "шахеди" самостійно вирішували літати на Білорусь. Або коли їх ганяли по полях, аж поки вони не втомлювалися і падали в безпечних місцях. Приблизно те ж саме було і по ракетах. В ті часи відсоток успішного збиття перевищував 90%.
Сьогодні ворог змінив "Комету-8" на "Комету-12". І ППО демонструє приблизно 70% успішності.
Якщо дивитися на попередній досвід, то нам знадобиться рік, щоб знайти антидот. І за цей рік різниця у 20% показника ППО нам буде коштувати величезних втрат.
Важливо РЕБ проти КАБ і "Шахедів": як українці перемагають російські антени "Комета"Що було б, якби наша розвідка знала про цю розробку за рік до її першого застосування та мала інформацію про її устрій? Мабуть, ми б встигли щось розробити й тримати показник протидії на високому рівні. Та такої інформації у нас не було — і результат ми всі бачимо.
Таких прикладів можна навести десятки. Та не можна навести жодний приклад, коли ми за пів року–рік знали про розроблення нового озброєння.
Чому так?
Бо з такої роботи не зробиш піар. Ти не можеш вийти на пресконференцію і пафосно заявити, що ми знаємо про новий вид зброї та розробляємо протидію. Ворог тоді закриє розроблення і ніхто не побачить того. Мабуть, це перша причина.
Це нікому не цікаво (не враховуючи пари ентузіастів), бо система працює на вирішення загроз, а не їх упередження. Ви не знайдете в державі програм, які працюють над цим. Є програми, які розробляють своє нове озброєння, є програми, які працюють над розробленням протидії наявному озброєнню, але нема програми, яка націлена на розроблення озброєння, що з'явиться в короткому майбутньому.
Ми не хочемо бачити майбутнє і через це втрачаємо тисячі життів, мільярди в грошах і сотні кілометрів своєї землі. Це дуже дорога розкіш, яку чогось ми вирішили мати.
Автор висловлює особисту думку, яка може не співпадати із позицією редакції. Відповідальність за опубліковані дані в рубриці "Думки" несе автор.
Важливо Термобаричні заряди та новітній блок "Комета": експерти розповіли про обстріли 26-29 жовтня
