/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F35%2F8c968b8bdf20cc49e1f0c2fe5ab6bf03.jpg)
12 країн хочуть винятку з бюджетних правил ЄС для збільшення оборонних витрат
Наразі 12 держав-членів подали до Єврокомісії письмові запити про активацію винятку в рамках Пакту стабільності та зростання, що є частиною плану переозброєння Європи.
Про це повідомили у Єврокомісії, передає "Європейська правда".
У Єврокомісіїї уточнили, що йдеться про Бельгію, Данію, Естонію, Фінляндію, Німеччину, Грецію, Угорщину, Латвію, Польщу, Португалію, Словаччину та Словенію.
Очікується, що на пізнішому етапі будуть подані додаткові запити, оскільки кілька держав-членів висловили зацікавленість у використанні цього положення.
Активація винятку надає державам-членам додатковий бюджетний простір для збільшення видатків на оборону, залишаючись у межах фіскальних правил ЄС, відповідно до документа, опублікованого Єврокомісією в березні в рамках плану з переозброєння Європи.
У єврокомісії зазначили, що війна Росії проти України та загроза європейській безпеці є винятковими обставинами, що чинять значний тиск на державні фінанси держав-членів через нагальну потребу у зміцненні їх оборонних можливостей.
Активація винятку дасть державам-членам можливість відхилитися від затверджених траєкторій чистих видатків в рамках процедури надмірного дефіциту.
Така гнучкість передбачена на випадок виняткових обставин, що не залежать від держави-члена і мають значний вплив на її державні фінанси, як це має місце зараз.
"З метою забезпечення фінансової стійкості в середньостроковій перспективі відхилення від рекомендованого шляху чистих видатків буде обмежено максимум 1,5 % ВВП додаткових видатків на оборону за кожен рік активації до 2028 року", – пояснили в Єврокомісії.
Тепер ЄК оцінить подані державами-членами запити з метою подання Раді ЄС рекомендацій щодо активації національної клаузули в рамках майбутнього пакета заходів весняного семестру 2025 року.
Рада ЄС матиме місяць для прийняття рішення з цього питання.
Детально про ідею Єврокомісії читайте у статті "Так" переозброєнню Європи, "майже так" допомозі Україні: про що домовився оборонний саміт ЄС.
Частину зі 150 млрд євро на "переозброєння Європи" хочуть спрямувати на посилення України.

