Журналісти розповіли, як росіяни викрадають людей на окупованих територіях
Журналісти розповіли, як росіяни викрадають людей на окупованих територіях

Журналісти розповіли, як росіяни викрадають людей на окупованих територіях

Журналісти розповіли, як росіяни викрадають людей на окупованих територіях

Ключову роль у викраденнях відіграє ФСБ.

У 2023 році росіяни ухвалили закон, згідно з яким на територіях, де оголошено воєнний стан, людину можуть затримати до рішення суду терміном до 48 годин (30 днів у випадку тяжкого злочину). Проте на практиці на окупованих територіях українці можуть зникнути на місяці чи роки, пишуть "Важные истории" з посиланням на спільний проєкт журналістів з шести країн, організований Forbidden Stories.

Зазвичай сценарій викрадення людини на окупованих територіях відбувається наступним чином: її забирають люди без розпізнавальних знаків та документів, вони не кажуть своєї посади, нічого не поясняюють близьким. Після цього людина просто зникає. У військових комендатурах, прокуратурі, слідкомі та поліції кажуть, що нічого про неї "не знають", а російські поліцейські можуть навіть відкрити справу про "зникнення". Про це свідчать слова десятків людей, які змогли повернутися з полону, а також їх близьких.

За словами російського адвоката, який захищає українців, колишнього російського військового, який їх затримував, та співробітника європейської розвідки, ключову роль у затриманнях грає ФСБ. Співробітники спецслужби за допомогою технічних засобів та агентів (доносу) встановлюють місця проживання та особи тих, кого підозрюють у передачі інформації Україні. Далі людину можуть затримати самі ефесбешники або ж група спецназу чи Росгвардії.

Під час арешту людині можуть нічого не сказати. Після цього її відвозять до так званих проміжних в'язниць: відділення поліції, підвали, гаражі, ями. Звідти можуть відправити в офіційні установи Федеральної служби виконання покарань на окупованих територіях чи в РФ, примусово депортувати або відпустити. У людини можуть забрати документи, після чого вона навіть за бажання не може виїхати з окупації. 

"Ви не знайдете логіки (кого відпустити, а кого залишити в полоні). Її неможливо знайти. Логіка є там, де є якісь адміністративні процедури. Тут нічого подібного. Просто так людину беруть, її тягнуть у комендатуру, починають допитуватись, шпигун він, не шпигун, диверсант, не диверсант. Якщо дуже багато людей нахопили, то що з ними робити? Можна їх вбити, можна їх відпустити. Я це бачу якось так", — каже адвокат Дмитро Захватов, який працював із викраденими українцями.

Зазначається, що у Мелітополі пік викрадень припав на перший рік повномасштабного вторгнення, спочатку викрадали представників місцевого самоврядування (зокрема міського голову Івана Федорова), потім — вчителів та директорів, які продовжували викладати за стандартами України. Інколи людей викрадали й заради викупу у 5-6 тисяч євро, після передачі грошей людина отримувала шанс виїхати разом із сім'єю з окупації.

Нагадаємо, у рамках розслідування журналістам вдалось встановити, що у російському полоні перебувають до 16 тисяч українських цивільних. При цьому шансів вийти на волю у тих, хто потрапив до системи ФСВП, практично немає

Джерело матеріала
loader