Франція звинувачує Росію у кібератаках на сфери оборони, фінансів та ЗМІ
Франція звинувачує Росію у кібератаках на сфери оборони, фінансів та ЗМІ

Франція звинувачує Росію у кібератаках на сфери оборони, фінансів та ЗМІ

Франція звинувачує Росію у кібератаках на сфери оборони, фінансів та ЗМІ

Хакери APT28 з РФ причетні до атак на вибори у Франції.

У вівторок Франція офіційно звинуватила російську військову розвідку у численних кібератаках, що тривали протягом останніх десяти років. Зокрема, мішенню стали організації, пов’язані з підготовкою до Олімпійських ігор 2024 року в Парижі, а також передвиборчий штаб Еммануеля Макрона у 2017-му.

Міністерство закордонних справ Франції повідомило, що з 2021 року підрозділ ГРУ, відповідальний за подібні операції, здійснив атаки на близько десяти установ у Франції, серед яких були представники оборонного комплексу, фінансової сфери й економіки, пише France 24.

У заяві зовнішньополітичного відомства йдеться, що «Франція рішуче засуджує дії російської розвідгрупи APT28, яка стоїть за низкою ворожих кібератак на наші національні інтереси».

Міністр цифрових технологій Жан-Ноель Барро вперше офіційно підтвердив причетність ГРУ до цих атак у дописі на платформі X, зазначивши, що підрозділ APT28, також знаний як Fancy Bear, неодноразово використовував хакерські інструменти проти Франції. Ця ж група фігурує у численних розслідуваннях глобальних кібератак, зокрема втручання у президентські вибори у США 2016 року через злам електронної пошти штабу Гілларі Клінтон.

APT28 зазвичай проникає в особисті акаунти користувачів електронної пошти, щоб викрасти листування або отримати віддалений доступ до інших пристроїв у мережі.

У 2017 році в розпал виборчої кампанії у Франції зловмисники викрали й оприлюднили тисячі внутрішніх документів перед другим туром голосування. Як зазначає МЗС Франції у відеоматеріалі, розміщеному Барро, ця операція була спрямована на підрив довіри до виборчого процесу.

«Незважаючи на спроби маніпулювання, викриття не змогло серйозно вплинути на результати голосування», — наголошується у відео. У результаті Макрон переміг Марін Ле Пен з великим відривом. Французька влада також попереджає про потенційні втручання у майбутні вибори 2027 року, коли Макрон не зможе балотуватися вдруге, а крайні праві ймовірно стануть ключовими гравцями.

У відео МЗС також вказано, що починаючи з 2021 року, об’єктами атак стали установи, які обслуговують повсякденні потреби французів — серед них державні органи, приватні компанії та спортивна організація, що бере участь в Олімпійських та Паралімпійських іграх 2024 року.

Окремо наголошується, що засоби масової інформації є однією з основних мішеней хакерських дій. Так, ще у 2015 році група APT28, видаючи себе за бойовиків ІДІЛ, зламала телеканал TV5 Monde, намагаючись створити паніку в країні.

Протягом останніх десяти років Франція неодноразово зазнавала нападів екстремістів, зокрема серії терактів у 2015 році, серед яких — атака на концертну залу Bataclan та стадіон Stade de France.

APT28 діє не лише у Франції: згідно з повідомленнями розвідок інших країн, зокрема Німеччини, група атакувала й інші держави НАТО, про що було заявлено у вересні 2024 року.

У французькому МЗС також зазначають, що APT28 активно діє проти України, з моменту початку повномасштабного вторгнення Росії у лютому 2022 року. Групу використовують для постійного цифрового тиску на критичну інфраструктуру України.

Польща, як один із ключових союзників Києва, неодноразово заявляла про ризики кібервтручання Москви напередодні президентських виборів, які відбудуться 18 травня.

Французьке МЗС підкреслило, що країна спільно з партнерами має намір застосовувати всі доступні засоби для запобігання кіберзагрозам з боку РФ, а також для протидії подібним ворожим діям у разі їх повторення.

Джерело матеріала
loader