/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F9%2Ff45ede1c4b0bb75efdb9342730ea3c00.png)
Заробили на голодний пайок: кого змусять виживати на пенсії
Попри офіційне підвищення середньої пенсійної виплати до 6 340 грн, мільйони українських пенсіонерів продовжують жити за межею бідності. Індексовані виплати не компенсують зростання цін, а реальна купівельна спроможність пенсій щороку падає. Такі висновки випливають із даних Пенсійного фонду України та розрахунків експертів.
Згідно з офіційною інформацією, у 2025 році пенсії проіндексували на 11,5%. Це дозволило підняти середню виплату до 6,34 тис. грн. Але інфляція за підсумками року склала 14,6%. У результаті — пенсіонери фактично збідніли ще більше.
Особливо складна ситуація у понад 3 млн українців, які отримують трохи більше 3 тис. грн. Це третина всіх пенсіонерів. Більше ніж 4,5 млн осіб мають виплати до 5 тис. грн. Водночас, пенсії понад 10 тис. грн отримують лише близько 1,5 млн громадян — переважно ті, хто вийшов на пенсію за вислугою років або мав високі доходи в минулому.
Розрахунки за формулою ПФУ показують: навіть при середній заробітній платі у 18,6 тис. грн та страховому стажі у 35 років громадянин може розраховувати лише на пенсію у 5,27 тис. грн.
Той, хто пропрацював 40 років зі «стабільною» середньою зарплатнею, отримає приблизно 6 тис. грн. Щоб мати хоча б 9 тис. грн щомісячної виплати, потрібно 40 років стажу та щомісячний дохід у 27–28 тис. грн. Але навіть це — лише третина від нинішньої «середньої» зарплати в IT-секторі чи банківській сфері.
Майже 29% пенсіонерів змушені працювати після досягнення пенсійного віку. Це — близько 2,9 млн людей. Причина — недостатність пенсії для покриття базових потреб. Навіть за умов працевлаштування, їх середній дохід із урахуванням пенсії — 6,86 тис. грн, що на кілька сотень гривень більше за офіційну середню пенсію.
Офіційна позиція влади — стимулювати громадян до «довшої трудової активності» та участі в системах накопичувального пенсійного забезпечення. Проте, з огляду на низький рівень довіри до державних інституцій та обмежені доходи, такі інструменти залишаються недоступними для більшості населення.
Раніше ми розповідали, що пенсіонери втратять надбавки: кого торкнеться у першу чергу
Також, допомога при досягненні пенсійного віку: окрім пенсії заплатять "зверху" - які умови

