Генеральний директор Tesla Ілон Маск заявив про намір зменшити свою участь у справах уряду США та зосередити більше уваги на своєму бізнесі. Таке рішення прийняв після того, як компанія повідомила про різке падіння прибутків у першому кварталі 2025 року.
Про це повідомляє The Financial Times.
"Починаючи з наступного місяця, я буду приділяти набагато більше свого часу Tesla", ‒ сказав Маск. За його словами, основні завдання, пов’язані з формуванням та запуском команди в Департаменті ефективності уряду (DOGE), яка мала на меті оптимізувати державні витрати, вже виконані.
Водночас підприємець уточнив, що не планує повністю залишати свою роль у адміністрації Дональда Трампа. Він, ймовірно, залишиться в урядовій ініціативі до завершення президентського терміну, "щоб упевнитися, що виявлені зловживання та марнотратство не відновляться".
Після заяв Маска акції Tesla підскочили на 7,8% під час позабіржових торгів, а згодом стабілізувалися на рівні приблизно 5%.
Роль Маска в адміністрації Трампа, зокрема його участь у реформуванні ключових міністерств і регуляторних органів, стала результатом значної фінансової підтримки передвиборчої кампанії президента. За даними ЗМІ, Маск пожертвував понад чверть мільярда доларів на її потреби.
Однак політична активність мільярдера позначилася і на його бізнесі. Імідж Tesla почав асоціюватися з політикою Трампа, а запроваджені адміністрацією мита на китайські товари загрожують ланцюгам постачання, критично важливим для компанії.
У вівторок Tesla оприлюднила фінансові результати, згідно з якими скоригований чистий прибуток за перший квартал знизився на 39% у річному вимірі ‒ до 934 млн доларів. Чистий прибуток упав на 71%, склавши 409 млн доларів ‒ це найнижчий показник компанії з кінця 2020 року.
Зниження фінансових результатів Маск частково пов’язав з негативною реакцією громадськості на його політичну діяльність. За словами підприємця, це призвело до протестів у дилерських центрах Tesla та ослаблення позицій бренду на ключових ринках ‒ ефект, який він назвав "зворотним ударом".
Крім того, наближається завершення строку повноважень Маска як спеціального державного службовця, що за законом обмежується 130 днями. Це також вплинуло на ухвалене ним рішення.
Маск, який давно критикує торговельні бар’єри, заявив про намір і надалі виступати за зниження мит. Він зазначив, що обмеження залишаються обтяжливими для Tesla, яка має невелику маржу прибутку. Хоча компанія виробляє всі автомобілі для внутрішнього ринку у США, вона продовжує імпортувати низку комплектувальних, зокрема батареї з Китаю, на які поширюється 25-відсоткове мито.
У межах ініціативи DOGE Маск раніше заявляв, що завдяки оптимізації можна скоротити річні державні витрати США на два трильйони доларів. Однак останніми тижнями він говорив про заощаджені 150 мільярдів доларів і визнавав, що основна частина роботи вже завершена.
Попри активну присутність у політичному дискурсі після виборів, останнім часом Маск став менш публічним. Він також вступав у суперечки з представниками адміністрації через торгову політику Білого дому. Зокрема, цього місяця він різко розкритикував архітектора митної політики Пітера Наварро, назвавши його "ідіотом". Водночас Маск додав, що остаточне рішення щодо тарифів має ухвалювати президент як обраний представник народу.