Україна може зіткнутися з необхідністю імпорту до 6,3 млрд кубометрів природного газу на опалювальний сезон 2025/26 року через суттєве вичерпання запасів у підземних сховищах. Така ситуація виникла внаслідок російських ракетних ударів по енергетичній інфраструктурі, які призвели до скорочення власного видобутку палива.
Про це заявив колишній очільник оператора газотранспортної системи України Сергій Макогон, повідомляє Reuters.
За його словами, через зруйновані виробничі потужності на сході країни Україна була змушена інтенсивно відбирати газ зі сховищ протягом зими та весни, а також збільшити імпорт. Як наслідок, за даними платформи Gas Infrastructure Europe (GIE), рівень запасів у сховищах станом на 16 квітня впав до історичного мінімуму ‒ лише 0,7 млрд кубометрів або 2,22% від загальної місткості.
Макогон підкреслив, що для стабільного проходження наступного зимового сезону Україні потрібно накопичити щонайменше 12,8 млрд кубометрів газу, зокрема 4,6 млрд кубометрів так званого буферного газу, необхідного для підтримки тиску в сховищах. Враховуючи обсяги внутрішнього видобутку, на його думку, цього можна досягти лише за умови імпорту щонайменше 5,5 млрд кубометрів, а бажано ‒ 6,3 млрд.
Водночас, за офіційною оцінкою НАК "Нафтогаз України", обсяг потреби в імпорті становить 4,6 млрд кубометрів. Макогон зазначив, що навіть у такому варіанті закупівля обійдеться державі до 3 мільярдів доларів, тоді як наявного фінансування наразі вистачає лише на покриття приблизно 0,4 млрд кубометрів.
"Нафтогазу" та уряду доведеться знайти суттєві фінансові ресурси, аби покрити цей дефіцит, наголосив Макогон. Він додав, що гарантована потужність закачування газу до українських сховищ нині становить близько 1,5 млрд кубометрів на місяць. Отже, для формування необхідного резерву знадобиться близько чотирьох місяців імпорту в режимі максимальної потужності.
Раніше в "Нафтогазі" повідомляли, що розглядають кілька сценаріїв проходження опалювального сезону 2025/26, зокрема із можливим обмеженням споживання газу. Водночас у компанії заявили, що "докладе максимум зусиль, аби уникнути такого розвитку подій".
Нагадаємо, у лютому та березні Україна планувала імпортувати з Європи близько 800 млн кубометрів газу для часткової компенсації втрати до 40% власного видобутку внаслідок російських обстрілів.
Сергій Макогон у статті "Ворог б’є по газовидобутку. Чи ризикує Україна залишитися без власного газу?" розповідав про наслідки російських ударів по критичній інфраструктурі й аналізував, чи здатна країна компенсувати втрати, яких зазнала в розпал опалювального сезону.