21 квітня, наступного дня після Великодня, віряни святкують Поливаний понеділок. Ця дата є спільною для християн східного і західного обрядів.
У цей день прийнято ходити один до одного в гості з гостинцями, а хлопці зі світанку поливають дівчат водою. Така традиція є не лише в Україні. Поливаний понеділок також відзначають у Чехії, Польщі, Словаччині та Угорщині.
Що можна робити у Поливаний понеділок
На свято юнаки обливали водою дівчат, які їм подобались. Також існував звичай, коли незаміжню дівчину виводили на двір, а молоді хлопці тричі обливали її шию водою, виголошуючи слова «Христос воскрес!». Після цього дівчина запрошувала їх у дім і дарувала кожному крашанку.
Вважалося, що вода у Поливаний понеділок має цілющу силу. Тому було заведено поливати перехожих і друзів, занурюватися в річки і озера.
На свято хрещеники йшли в гості до хрещених батьків. Вони приносили їм паски та крашанки. Хрещені також повинні віддячити та подарувати подарунки.
У деяких регіонах в цей день традиційно відвідували кладовища та поминали померлих.
Що не можна робити у Поливаний понеділок
В народі раніше дотримувалися певних заборон та обмежень на свято. У Поливаний понеділок не можна лаятися, бажати зла іншим, лихословити, пліткувати.
На свято заборонялося важко працювати, прибирати, шити, прати, вишивати.
Цього дня не слід залишатися вдома на самоті, якщо є можливість провести день з родичами та друзями.
Не варто відмовляти від обливання. Цього дня – це частина традиції, і відмовлятися від участі в ритуалі може вважатися неповагою до звичаїв.
У Поливаний понеділок не можна пити алкоголь та переїдати.