/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F33%2Fde5aad4fde9fb4d6a7e3a7b2037b39ef.jpg)
Мінеральна угода: чи розглядатиметься американська допомога як борг України
Майбутня угода між Україною та США щодо створення інвестиційного фонду не передбачатиме визнання американської допомоги, наданої з 2022 року, боргом України.
Про це заявив торговий представник України Тарас Качка в ефірі єдиного телемарафону в суботу, 19 квітня.
"Мова йде про інвестиції в Україну, які дозволяють народу Сполучених Штатів Америки заробити від того, що вони допомагають нам, при цьому не визнаючи це як борг або зміну умов допомоги, яка надавалася", – пояснив Качка.
За його словами, між Україною і США вже підписано меморандум про наміри, а сама угода ще розробляється. Торговий представник прогнозує, що документ буде непростим, проте наголошує, що в ньому не йтиметься про "новий борг чи трансформацію попередньої допомоги у борг".
Качка зазначив, що інтерпретація американської допомоги як боргу України з'явилася на переговорах лише одного разу – у варіанті тексту угоди, що потрапив у медіа. "Від того часу ніяких спроб формулювати цифри не було, тому що всі розуміють, що це не є боргом, а є взаємовигідною співпрацею", – наголосив він.
Українсько-американський фонд матиме "привілейоване право" інвестувати в широке коло об'єктів. "У першу чергу це корисні копалини, рідкісноземельні матеріали. Але з огляду на те, що наша амбіція – заробити якомога більше, ми зацікавлені в американських інвестиціях в інфраструктуру: дорожню, портову, енергетичну, навіть звучали пропозиції про співпрацю в атомній енергетиці", – розповів Тарас Качка.
Проєкти фонду мають приносити користь Україні через розвиток економіки, а США – фінансову вигоду. "Якщо ми заробимо один трильйон – чисто фантастично – від інвестицій в українську економіку з боку США, Україна віддасть навіть більше, ніж найбільша цифра, яку заявляли десь у пресі", – додав він.
Нагадаємо, наприкінці лютого 2025 року Україна і США планували підписати рамкову угоду щодо спільного видобування корисних копалин в Україні, але угода зірвалася через конфлікт під час візиту президента Зеленського до США. 27 березня стало відомо, що США запропонували Україні проєкт нової, ширшої угоди, яку деякі американські оглядачі розцінили як рекет. Президент США Дональд Трамп погрожував Володимиру Зеленському "великими проблемами", якщо угоду не буде підписано.

