/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F137%2F5ef4136b52251fc2f743fea331dddb04.jpg)
Вайб-кодер з зарплатою до $12 000? Айтівці розкритикували вакансію від українського стартапу
Вайб-кодер за $12 000 — чи заманлива така пропозиція? Стартап пропонує вакансію айтівця, але замість легкої праці — вайб мухи в окропі.
Якщо ви не слідкуєте за тенденціями в айтівців, то вайб-кодинг — новий підхід до програмування. Він базується на використанні великих мовних моделей (LLM) та ШІ для генерації коду. Замість традиційного написання — ШІ створює відповідний програмний код.
Переходячи до вакансії, яку стала активно обговорювати ІТ-спільнота, — її виклали на Djinni. Начебто початок звучить заманливо: віддалена робота з України, FullStack, знання української, тестове завдання, досвід від одного року. Найцікавіше навіть не заробітна плата, а те що кандидата просять бути «в 5–10 разів швидшим» за звичайного розробника. А також повністю автономним у розв’язанні технічних задач разом зі штучним інтелектом.
Вакансію опублікував корпоративний стартап Clevervol, який, за власними словами, належить українському медіаагентству Deadline. Автори опису заявили, що тепер 50% їхнього коду пишеться ШІ. Для цього їм потрібен «потужний вайб-кодер», якому не важливі досвід чи освіта.
В описі вказано, що розробник повинен:
- бути стресостійким до коду ШІ та швидко фіксити баги стартапу;
- видавати фічі в 5–10 разів швидше, ніж класичний девелопер;
- повністю автономно вирішувати технічні й бізнес-завдання разом з ШІ;
- мати досвід роботи з ШІ (хоча б 50% коду має бути написане ШІ);
- мати «броню, захист тощо» — не питайте, що це означає, ми самі не розуміємо цей пункт вакансії.
Перед співбесідою обов’язкове тестове завдання: реалізувати фічу в опенсорсі за допомогою ШІ, не маючи доступу до коду, лише з описом. Репозиторій кандидат обирає сам. Крім того, NDA підписувати не треба. Але без виконаного тесту резюме навіть не розглянуть, а оплату обіцяють тільки після підписання контракту.
А яка думка в айтівців про цей вайб-кодинг?
ІТ-спільнота в LinkedIn не оминула увагою таку вакансію. Якщо коротко, то коментарі переповнюють емоції, а якщо не коротко, то читайте далі.
«“Кожен член команди отримає частку”… але треба відправити їм 500 баксів, щоб довести, серйозність своїх намірів як майбутнього співробітника?» — жартує Senior Frontend Developer Руслан Колібабчук.
AI/ML Data Scientist Engineer Василь Савка прямо назвав це «лохотроном», а ще припустив, що тестове — скам українського походження. А Backend Engineer Миколай Носов припустив, що тестове для кожного кандидата індивідуальне, натякаючи на потенційну експлуатацію.
Оксана Л. припустила, що в таких завданнях може ховатися шкідливе ПЗ, яке відкриває доступ до облікових записів і гаманців. А ось Артур Шевченко з Yalantis раніше вже розповідав про подібні схеми — особливо активні в цьому північнокорейські хакери, які маскують віруси під GitHub-завдання.
«Мені це попахує диким прям скамом на людській жадібності», — додає Junior Java Developer Євгеній Попадюк.
Айтівець Олексій Богданов взагалі каже, що створювати проєкти без досвіду винятково з ШІ, витрачаючи по 14–15 годин на день — «це треба бути феєричним кроликом Роджером в сюжеті “Матриця”».
На момент публікації вакансія отримала 116 переглядів і 9 відгуків. Як не дивно (абсолютно очікувано), айтівці масово не поспішають ставати «в 10 разів швидшими» за самих себе. Так би мовити, «вайб-кодинг» своєю назвою якось не заманив. Мовляв, попри те, що можна писати код без глибокого технічного бекграунду, — це не просто економія часу, а повна зміна підходу до розробки.
Джерело: Dev.ua

