В Politico розповіли про те, як Литва буде протидіяти загрозі з боку Росії
В Politico розповіли про те, як Литва буде протидіяти загрозі з боку Росії

В Politico розповіли про те, як Литва буде протидіяти загрозі з боку Росії

В Politico розповіли про те, як Литва буде протидіяти загрозі з боку Росії

Литва прагне стримувати Росію шляхом модернізації "критично важливих" доріг і захисту кордону.

Литва планує модернізувати й укріпити ще один маршрут через Сувальський коридор — стратегічно важливу ділянку на кордоні з Польщею, яку вважають одним із найбільш імовірних напрямків для можливого майбутнього нападу Росії на ЄС і НАТО.

"Ці дороги мають для нас критичне значення з погляду безпеки й оборони. Вони завжди були частиною нашого цивільно-військового планування як ключові сухопутні маршрути для підтримки союзників у разі кризи", — сказав заступник міністра оборони Литви Томас Годляускас в інтерв’ю POLITICO

Сувальський коридор — це малозаселена ділянка шириною приблизно 100 кілометрів, що пролягає через ліси й рівнини між Польщею та Литвою, а з боків межує з Білоруссю — союзником Кремля — і російським Калінінградом. Його вважають однією з найбільш вразливих точок НАТО, оскільки він є життєво важливим сухопутним коридором, що з'єднує країни Балтії з рештою Альянсу.

Наразі в Литві є дві основні дороги, що проходять через Сувальський коридор: одна — від Каунаса до Варшави, яка є частиною військового коридору Via Baltica, а інша — звичайний маршрут між Вільнюсом і польським містом Августів.

У координації з Польщею Литва розпочала розширення своєї мережі військової інфраструктури поза межами Via Baltica, модернізуючи дорогу Вільнюс–Августів до стандартів подвійного призначення — як для цивільного, так і для військового використання.

Ця ініціатива є частиною ширшого європейського плану з інвестування в інфраструктуру подвійного призначення. Подібні проєкти реалізують також Іспанія, Бельгія та Словаччина. Єврокомісар з питань оборони Андрюс Кубілюс заявив, що ЄС потрібно буде витратити щонайменше 70 мільярдів євро на термінову модернізацію залізничних, автомобільних, морських та повітряних шляхів.

Окрім поліпшення мобільності, проєкт у Сувальському коридорі також може передбачати нові заходи безпеки на кордоні.

Годляускас також заявив, що забезпечення вільного пересування військ і вантажів цими двома дорогами є пріоритетом, і додав, що такі операції із захисту кордону, ймовірно, уважно відстежуватимуться Росією як "чутлива та життєво важлива" інформація.

Він також зазначив, що заходи безпеки виходять за межі фізичної інфраструктури.

"Ми обговорюємо, як реагувати на підміни сигналу GPS і радіоперешкоди з боку Росії, які вже впливають на нашу цивільну авіацію та навігаційні системи", — сказав Годляускас.

Проєкт у повному обсязі включає реконструкцію 113 кілометрів доріг і ремонт восьми мостів. Заступник міністра транспорту Литви Родерікас Жіобакас нещодавно сказав POLITICO, що завершення робіт очікується до 2028 року.

Литва також сподівається отримати фінансування проєкту від ЄС.

Раніше міністерка оборони Довіле Шакалене заявила, що у Литві готуються "до всіх сценаріїв оборони". Литва може навіть розглянути внесення змін до Конституції, якщо союзники НАТО запропонують розмістити на її території ядерну зброю.

Джерело матеріала
loader
loader