Президент Дональд Трамп і прем’єр-міністр Італії Джорджія Мелоні під час зустрічі в Білому домі в четвер висловили оптимізм щодо можливої торгової угоди між Сполученими Штатами та Європою, пише Politico.
"Буде торгова угода, на 100 відсотків. Звичайно, буде торгова угода. Вони дуже хочуть її укласти, і ми збираємося укласти торгову угоду, я цілком на це сподіваюся, але це буде чесна угода", – пообіцяв Трамп.
Це вперше, коли Трамп публічно висловлює впевненість щодо торговельних переговорів з Європою, яку він часто зневажав і звинувачував у тому, що вона “обкрадає” США в торгівлі та не захищає сама себе.
Досі він надавав пріоритет переговорам з Японією, Кореєю та іншими індо-тихоокеанськими країнами в надії посилити тиск на Китай .
Мелоні, перший європейський лідер, який відвідав Білий дім після того, як Трамп ввів, а потім призупинив різкий тарифний режим проти Європейського Союзу, зазначила, що вона не може вести переговори від імені всього союзу з 27 членів, але припустила, що відверті розмови прокладуть шлях до остаточної угоди.
Наразі європейські товари підпадають під 10% загальне мито майже на все, що імпортується до Сполучених Штатів.
“Я впевнена, що ми зможемо домовитися. Я тут, щоб допомогти з цим”, — сказала Мелоні перед журналістами на початку обідньої зустрічі.
Хоча Мелоні та Трамп двічі демонстрували перед журналістами свої дружні стосунки, жоден з них відкрито не припускав, що вони близькі до угоди.
Італійська лідерка, яка походить з партії ультраправих у своїй країні і водночас з моменту вступу на посаду тісно співпрацює з партнерами по ЄС і НАТО, запросила Трампа відвідати Італію.
Трамп похвалив Мелоні, назвавши її “чудовим прем'єр-міністром” і “одним зі справжніх лідерів світу”.
Хоча Мелоні координувала свої дії з президентом Європейської комісії Урсулою фон дер Ляєн напередодні свого візиту до Вашингтона, деякі офіційні особи ЄС висловлювали побоювання через те, що її візит ставить під загрозу єдиний фронт по відношенню до США в питаннях торгівлі. І їхня думка, що Трамп представить візит як доказ того, що світові лідери, як він сказав тиждень тому, “цілують йому дупу” у відповідь на тарифні погрози, виявилася цілком обґрунтованою.
“Кожна нація хоче зустрітися з нами! Сьогодні – Італія!», – похвалився він на TruthSocial перед приїздом Мелоні.
Водночас офіційний представник Білого дому, якому говорив на умовах анонімності під час попереднього брифінгу для журналістів, чітко дав зрозуміти, що візит італійського прем’єр-міністра готувався задовго до того, як тарифи вступили в силу, що суперечить подачі зустрічі Трампом – нібито як відповіді на його тарифну гру.
До закінчення 90-денної паузи Трампа щодо тарифів у липні ще вдосталь часу, тож президент висловив широку впевненість, що угоди будуть матеріалізовані вчасно.
“Ми нікуди не поспішаємо”, — сказав він, відмовившись назвати, які угоди він вважає пріоритетними.
“Усі вони в моєму списку пріоритетів”, — сказав він.
Однак згодом міністр фінансів Скотт Бессент заявив, що США віддають перевагу переговорам із “15 великими економіками”, рекламуючи переговори з Японією та Європейським Союзом, а також заплановані на наступний тиждень переговори з Південною Кореєю. Він також не виключив майбутні переговори з Індією.
Індія була однією з перших країн, з ким США погодилися вести торгові переговори, щоб уникнути взаємних мит, і, як повідомляється, планує скасувати мита на імпорт американського етану та зрідженого газу в рамках майбутньої угоди, про яку вона веде переговорами зі Сполученими Штатами.
Трамп применшив побоювання щодо проникнення Китаю в Європу та Азію як засобу пом’якшення впливу накладених ним на Пекін 145% мит.
“Ніхто не може конкурувати з нами, ніхто”, — сказав Трамп, висловивши впевненість, що він і лідер Китаю Сі Цзіньпін зрештою вступлять у переговори.
“О, ми збираємося домовитися. Ми збираємося укласти дуже вигідну угоду з Китаєм”, — сказав він.
Під час другого виступу перед пресою в Овальному кабінеті Мелоні заявила про підтримку зусиль Трампа із припинення війни в Україні, протидії програмам DEI, придушення імміграції і водночас висловила готовність зміцнити відносини США та Італії шляхом збільшення експорту американського природного газу та збільшення витрат на оборону.
"Навіть якщо у нас є певні проблеми між двома берегами Атлантики, я думаю, що настав час спробувати сісти за стіл переговорів і знайти рішення. Але моя мета — зробити Захід знову великим, і я думаю, що ми можемо зробити це разом”, — сказала вона.
Мелоні навіть заступилася за Трампа, відхиливши питання італійського журналіста, який запитав, чи згодна вона з тим, що президент звинувачує президента України Володимира Зеленського у війні в Україні. Натомість вона підкреслила, що Італія нарешті досягла цільового показника НАТО — витрачати 2 відсотки ВВП на оборону.
Вона відкинула ще одну його фразу про те, що він зневажливо ставиться до Європи в цілому як до "паразита", який живе за рахунок Сполучених Штатів.
"Ви коли-небудь так говорили?", — запитала вона президента. — "Він ніколи такого не говорив".
Але окрім дружніх жартів і висловленого оптимізму щодо прогресу в торгівлі, ані Мелоні, ні Трамп не вказали на те, що під час їхніх зустрічей у четвер було досягнуто якогось суттєвого прогресу.
Натомість президент, вихваляючись своєю діловою хваткою і критикуючи колишнього президента Джо Байдена, сидячи поруч з Мелоні, стверджував, що в разі потреби він планує пробивати собі шлях у торговельних переговорах з Європою і рештою світу.
"Всі хочуть укласти угоду, а якщо вони не хочуть укладати угоду, ми просто укладемо її за них. Ми скажемо: "отак і отак". Ми — ті, хто дійсно встановлює умови угоди, і саме це ми будемо робити", — сказав Трамп.