Астрономи знайшли докази існування позаземного життя
Астрономи знайшли докази існування позаземного життя

Астрономи знайшли докази існування позаземного життя

Астрономи виявили можливу сигнатуру життя на далекій планеті.

Як передає "Хвиля", про це йдеться у статті The New York Times.

Науковцям ще належить з’ясувати, чи може на K2-18b існувати життя або хоча б умови, придатні для нього. Ця екзопланета обертається навколо зірки на відстані 120 світлових років від нас.

У пошуках позаземного життя вчені вивчали різні незвичні явища — від шлейфів метану на Марсі до хмар фосфіну на Венері.

"Проте досі не маємо підтверджених доказів існування життя за межами Землі", - говориться в статті.

Нещодавно група дослідників представила те, що вони вважають найпереконливішим на сьогодні доказом позаземного життя. Йдеться не про Сонячну систему, а про велику планету K2-18b. Повторний аналіз її атмосфери виявив молекулу, яка на Землі утворюється виключно живими організмами, зокрема морськими водоростями.

Керівник дослідження, астроном Кембриджського університету Нікку Мадхусудхан, закликав до обережності: "Нікому не вигідно передчасно заявляти про відкриття життя". Втім, він вважає, що найімовірніше пояснення спостережень — теплий океан на K2-18b, заселений живими істотами.

"Це революційний момент, — зазначив доктор Мадхусудхан. — Вперше людство виявило потенційні біомаркери на придатній для життя планеті".

космос, экзопланета, экзопланета K2-18b
экзопланета K2-18b
космос, экзопланета, экзопланета K2-18b

Дослідження опубліковане в журналі "Astrophysical Journal Letters". Інші науковці вважають результати цікавими та такими, що заслуговують на подальше вивчення K2-18b, але утримуються від гучних висновків.

"Це не дрібниця. Це натяк. Але ми ще не можемо зробити висновок, що вона придатна для життя", — сказав планетолог Університету Джонса Гопкінса Стівен Шмідт.

Якщо на K2-18b або деінде існує позаземне життя, його відкриття відбуватиметься розчаровуюче повільно.

"Якщо ми не побачимо, як інопланетянин махає нам, це не буде неспростовним доказом", — заявив планетолог з Південно-Західного науково-дослідного інституту в Сан-Антоніо Крістофер Глейн.

Канадські вчені відкрили екзопланету K2-18b у 2017 році за допомогою наземних телескопів у Чилі. Ця планета належить до класу суб-Нептунів — типу планет, що часто зустрічаються поза межами Сонячної системи, але не мають аналогів поблизу для детального вивчення.

Суб-Нептуни значно більші за кам’янисті планети внутрішньої частини Сонячної системи, але менші за газові гіганти, як-от Нептун.

У 2021 році доктор Мадхусудхан із колегами висунули гіпотезу, що суб-Нептуни вкриті теплими водними океанами та мають атмосферу з водню, метану та інших вуглецевих сполук. Для опису таких планет вони запропонували термін "гіцеан" — поєднання слів "водень" і "океан".

Запуск космічного телескопа Джеймса Вебба в грудні 2021 року відкрив нові можливості для вивчення суб-Нептунів та далеких планет.

Коли екзопланета проходить перед своєю зіркою, її атмосфера підсвічується, змінюючи колір світла, що досягає телескопа. Аналізуючи ці зміни, вчені можуть визначити хімічний склад атмосфери.

Під час дослідження K2-18b команда доктора Мадхусудхана виявила багато молекул, які передбачали для гіцеанських планет. У 2023 році вони також повідомили про слабкі сліди диметилсульфіду — молекули сірки, вуглецю та водню, яка має потенційно велике значення.

На Землі єдиним відомим джерелом диметилсульфіду є живі організми. Наприклад, у океані певні види водоростей виробляють цю сполуку, яка потрапляє в повітря та створює характерний морський запах. Астробіологи давно припускали, що диметилсульфід може бути індикатором життя на інших планетах.

Минулого року дослідники отримали другий шанс виявити диметилсульфід, використавши інший інструмент телескопа Вебба для аналізу світла, що проходить через атмосферу K2-18b. Цього разу вони зафіксували сильніший сигнал диметилсульфіду, а також виявили подібну молекулу — диметилди-сульфід.

"Це шок для системи. Ми витратили купу часу, намагаючись позбутися сигналу", — сказав доктор Мадхусудхан.

Незалежно від того, як вчені переглядали свої дані, сигнал залишався стабільним. Вони дійшли висновку, що атмосфера K2-18b може містити величезну кількість диметилсульфіду — в тисячі разів більше, ніж на Землі. Це свідчить про можливість того, що гіцеанські моря цієї планети населені живими істотами.

Однак інші науковці закликають до обережності, наголошуючи, що ще багато чого треба з’ясувати. Одне з ключових питань — чи дійсно K2-18b є придатним для життя гіцеанським світом, як стверджує команда доктора Мадхусудхана.

У нещодавній статті доктор Глейн із колегами припускає, що K2-18b може бути величезним кам’янистим тілом із океаном магми та щільною, розпеченою водневою атмосферою — навряд чи придатною для життя у відомих нам формах.

Науковцям також доведеться провести лабораторні експерименти, щоб перевірити висновки — наприклад, відтворити можливі умови на суб-Нептунах, аби побачити, чи поводиться там диметилсульфід так само, як на Землі.

"Варто пам’ятати, що ми тільки починаємо розуміти природу цих екзотичних світів", — зазначив Метью Ніксон, планетолог з Університету Меріленду, який не брав участі в дослідженні.

Дослідники мають намір дочекатися результатів подальших спостережень телескопа Вебба за K2-18b, адже багатообіцяючі початкові дані іноді втрачають силу при отриманні додаткової інформації. NASA розробляє потужніші космічні телескопи для пошуку ознак життя на екзопланетах, включно з K2-18b. За словами вчених, розгадка того, що відбувається на K2-18b, може зайняти роки.

"Я не кричу: "Інопланетяни!" Але я завжди залишаю за собою право крикнути "Інопланетяни!", — сказала екзопланетолог із Корнелльського університету Ніколь Льюїс.

Тим часом Джошуа Кріссансен-Тоттон, астробіолог із Вашингтонського університету, висловив занепокоєння, що американські астробіологи можуть не встигати стежити за останніми результатами досліджень K2-18b.

Нагадаємо, ЦРУ розсекретило нібито вбивство інопланетянами двох десятків солдатів.

Джерело матеріала
loader
loader