П'ять суддів Верховного Суду Великої Британії одноголосно постановили, що юридичне визначення жінки в Законі про рівність 2010 року не включає трансгендерних жінок, які мають свідоцтво про визнання гендерної ідентичності (GRC), пише The Guardian. Це рішення стало значною поразкою для шотландського уряду, адже воно означає, що трансгендерні жінки більше не зможуть засідати в громадських радах у місцях, призначених для жінок.
Це, як зазначили у виданні, може мати набагато ширші наслідки. Адже таке рішення може призвести до більших обмежень прав трансгендерних жінок на користування послугами та місцями, призначеними для жінок. Також можуть з’явитися заклики до перегляду британського законодавства про визнання гендеру.
За словами головуючого на слуханні судді Лорда Ходжа, в Законі про рівність (ЗР) чітко зазначено, що його положення стосуються біологічної статі при народженні, а не набутого гендеру людини, незалежно від того, чи є у неї свідоцтво про визнання гендеру.
Він зазначив, що це вплинуло на формування гендерної політики у спорті та збройних силах, лікарнях, а також на благодійні організації, які працюють лише з жінками. Крім того, за словами судді, цей підхід вплинув і на доступ до роздягалень та приміщень, призначених лише для жінок.
«Тлумачення статі як сертифікованої статі суперечило б визначенням чоловіка і жінки в Законі про рівність, а отже, і характеристиці статі, яка захищається. Це призвело б до створення різнорідних груп. З точки зору звичайної мови, положення щодо дискримінації за ознакою статі, особливо ті, що стосуються вагітності та материнства, а також захисту від ризиків, які безпосередньо зачіпають жінок, можуть бути витлумачені тільки як такі, що стосуються біологічної статі», – оголосив суддя рішення.
Активісти кампанії за права трансгендерів закликали трансгендерних людей та їхніх прихильників зберігати спокій щодо цього рішення.
«Ми закликаємо людей не панікувати – дуже скоро з'явиться багато коментарів, які, ймовірно, будуть навмисно перебільшувати вплив, який це рішення матиме на життя всіх транслюдей. Ми повідомимо більше, як тільки зможемо. Будь ласка, бережіть себе і один одного сьогодні», – зазначила у соцмережах організація Scottish Trans заявила в соціальних мережах.
Трансгендерна жінка в шотландській партії Зелених Еллі Гомерсалл закликала уряд Великої Британії змінити закон, аби закріпити повну рівність для трансгендерних людей.
«Я дуже засмучена рішенням Верховного суду, яке поклало край 20-річному розумінню того, що трансгендерні люди, які мають свідоцтво про визнання гендерної ідентичності, можуть бути, майже з будь-якими намірами і цілями, юридично визнані як наші справжні статі. Ці засоби захисту були введені в дію 2004 року після рішення Європейського суду з прав людини. А це означає, що сьогоднішнє рішення підриває життєво важливі права моєї спільноти на гідність, безпеку і право на повагу до того, ким ми є», – зазначила Гомерсалл.
Група For Women Scotland, яка проводить гендерно-критичну кампанію за фінансової підтримки Джоан Роулінг, заявила, що визначення жінки в Законі про рівність обмежується особами, які народилися біологічно жінками.
Гендерна активістка, яка допомогла створити кампанію «Стать має значення» Майя Форстейтер, що брала участь у справі Верховного суду, підтримуючи For Women Scotland, заявила про правильність рішення.
«Ми раді, що Верховний суд прийняв аргументи For Women Scotland і відхилив позицію шотландського уряду. Суд дав нам правильну відповідь: захищена ознака статі – чоловічої та жіночої – відноситься до реальності, а не до паперів», – заявила Форстейтер.
На думку Ходжа, позиція шотландського уряду і Комісії з питань рівності та прав людини – люди, які мають свідоцтво про визнання гендерної ідентичності, вважаються жінками, а ті, хто не має такого свідоцтва, ні – створюють «дві підгрупи». Це, нібито, могло заплутати будь-які організації, з якими вони співпрацювали. Державний орган не може знати, чи є у трансжінки такий сертифікат, оскільки ця інформація є приватною і конфіденційною.
У виданні зазначили, що надання трансгендерним жінкам такого ж правового статусу, як і біологічним жінкам, може вплинути на місця та послуги, призначені спеціально для лесбійок, які також зазнали історичної дискримінації та насильства.
Що стосується постанови, яка може мати серйозні наслідки для діячів у світі спорту та спортивних центрів, то за словами судді, деякі послуги та місця можуть «функціонувати належним чином лише за умови, що стать трактується як біологічна стать».
«Ці положення включають окремі приміщення та послуги для осіб однієї статі, в тому числі роздягальні, гуртожитки, медичні послуги, спільне проживання, і виникають у процесі дії положень, що стосуються одностатевих асоціацій та благодійних організацій, справедливої участі жінок у спорті, виконання обов'язку з дотримання рівності в державному секторі та збройних силах», – зазначив Лорд Ходж.
Він закликав людей не сприймати це рішення «як тріумф однієї або декількох груп нашого суспільства над іншими». За словами судді, всі трансгендерні люди мають чіткий правовий захист відповідно до закону 2010 року проти дискримінації та переслідувань.
Голова Комісії з питань рівності та прав людини Кішвер Фокнер, яка втрутилася у справу на підтримку позиції шотландського уряду, сказала, що їй потрібен час, аби повністю інтерпретувати наслідки цього рішення. Проте, комісія задоволена тим, що її занепокоєння з приводу відсутності ясності щодо просторів, призначених тільки для одностатевих людей і лесбійок, було враховано.
«Ми раді, що це рішення вирішує деякі з труднощів, на які ми звернули увагу в нашому поданні до суду, включаючи проблеми, з якими стикаються ті, хто прагне зберегти одностатеві простори, а також права одностатевих людей на створення асоціацій», - зазначили в комісії.
Раніше повідомлялося, що в Грузії депутати від «Грузинської мрії» та «Сили народу» ініціювали законодавчий пакет, згідно з яким терміни «гендер» та «гендерна ідентичність» виключать зі всіх чинних законів Грузії. Закон «Про гендерну рівність» хочуть перейменувати на закон «Про рівність жінок і чоловіків».