У середу, 16 квітня, Верховна Рада України прийняла за основу законопроєкт № 13107-д щодо професійної освіти. За проєкт закону проголосували 264 народні депутати, зазначив депутат від фракції "Голос" Ярослав Железняк.
Окрім цього законопроєкту, існує ще три альтернативних: урядовий №13107-02 та ініційовані депутатами №13107 та №13107-01.
Які зміни передбачає цей законопроєкт:
- доступ до перенавчання та перекваліфікації в будь-якому віці;
- формування наглядових рад, які будуть проводити конкурс на посаду директора закладу, оцінюватимуть його діяльність та затверджуватимуть фінансовий план. До складу цих рад будуть входити і роботодавці;
- студентський трудовий договір із дуальним навчанням;
- освітні заклади професійної освіти зможуть функціонувати як некомерційні товариства;
- студенти в професійних коледжах та навчальних центрах зможуть взяти академічну відпустку;
- розробка освітніх програм спільно із бізнесом, які змінюватиме та затверджуватиме наглядова рада.
У проєкті закону також пропонують, що разом із державною мовою групи з навчанням мовами національних меншин (які є офіційними мовами ЄС) мають право на використання мови національної меншини під час освітнього процесу. Там вказано, що за рішенням засновника освітнього закладу, якщо під час вступу не менше вісьми студентів мають бажання навчатися мовами національних меншин (які є офіційними мовами ЄС), то може бути утворена окрема група для здобуття освіти відповідною мовою. Однак така група вивчатиме українську мову як окрему
навчальну дисципліну.
Приватні заклади професійної освіти мають право вільно вибирати мови навчання, які є офіційними мовами в країнах ЄС, однак при цьому мають забезпечувати вивчення державної мови як окремої навчальної дисципліни в необхідному для професійної діяльності обсязі.
Профосвіта чекає на новий закон уже 15 років. Зараз у парламент внесли одразу кілька законопроєктів. Голова комітету з питань сталого розвитку Федерації роботодавців УкраїниОлена Колесникова у статті "Профтех 2.0": чи буде перезавантаження?"аналізує ці проєкти закону.