Адміністрація президента Дональда Трампа хоче укласти 90 торгових угодза 90 днів, але виклики для швидкого вирішення торгової війни президента вже очевидні, йдеться у аналітичному матеріалі Reuters.
Глава Європейського союзу з питань торгівлі Марош Шефчович у понеділок стане одним із перших офіційних представників зовнішньої торгівлі, які прибудуть до Вашингтона для термінових переговорів щодо високих митних тарифів, про які Трамп оголосив 2 квітня. ЄС є одним із найбільших торгових партнерів США – обсяг двосторонньої торгівлі торік перевищив 1 трильйон доларів.
Однак в день приїзду Шефчовича головний учасник переговорів Трампа щодо мит, міністр фінансів Скотт Бессент, буде в Буенос-Айресі – демонструватиме підтримку економічних реформ в Аргентині, а не у Вашингтоні, хоча загальна річна торгівля Аргентини зі США становить лише 16,3 мільярда доларів.
Відсутність Бессента в понеділок підкреслює сумніви експертів з торгівлі як щодо того, наскільки ефективно адміністрація зможе поратися з такою кількістю одночасних переговорів, так і щодо загальних перспектив досягнення 90 угод за 90 днів.
«Для ухвалення цих рішень знадобляться серйозні переговори. За цей час ми не зможемо укласти грунтовної угоди з жодною з цих країн», — вважає Венді Катлер, колишня головня переговорниця торгового представника США, яка наразі очолює Інститут політики азіатського суспільства.
З нею не погоджується радник Білого дому з питань торгівлі Пітер Наварро. В ефірі Fox Business Network у п’ятницю він висловив переконання, що Бессент, торговий представник США Джеймісон Грір і міністр торгівлі Говард Лутнік зможуть виконати цю роботу. За його словами, головним учасником цих переговорів є сам Дональд Трамп і без його згоди жодні домовленості не укладатимуться.
«Тож ми збираємося провести 90 угод за 90 днів. Це можливо», — сказав він.
Цього тижня, після того, як фінансові ринки зайшли в штопор через побоювання рецесії та інфляції, Трамп оголосив про 90-денне відтермінування введення масштабних мит на товари з багатьох країн. Ця паузу, на його переконання, дозволить країнам досягти двосторонніх угод зі США.
Іншою важливою метою цієї відстрочки є відновлення довіри фінансових ринків. Цього тижня інвестори продали боргові зобов’язання казначейства США, піднявши відсоткові ставки та опустивши долар на тлі побоювань щодо рецесії в США та відновлення інфляції. Золото, варіант для інвесторів під час кризи, досягло рекордного рівня.
Катлер додавє, що ці потрясіння чинитимуть тиск на команду Трампа для швидкої перемоги.
«На них ляже обов’язок продемонструвати, що вони можуть швидко укладати угоди з країнами, і додати переконати ринки та інших партнерів у тому, що вихід існує», – сказала вона.
Зростаюча конфронтація з Китаєм, який не отримав відстрочки від нових митних тарифів США і дзеркально ввів зустрічні мита, додало песимізму цього тижня.
Досягти таких угод, які задовольнять як Трампа, так і фінансові ринки, є «великим завданням», на думку Катлер.
Разом із тим, команді Трампа, ймовірно, доведеться визначити пріоритетність ключових країн і продовжити 90-денну паузу для інших, додала вона.
Навіть найменша з раніше укладених торговельних угод Трампа щодо перегляду положень Угоди про вільну торгівлю між США та Південною Кореєю щодо автомобільної та сталеливарної промисловості готувалася вісім місяців, а на всеосяжну торговельну угоду між США, Мексикою та Канадою пішло більше двох років.
Водночас торговий представник США Джеймісон Грір висловлює оптимізм.
«Ми можемо досягти моменту, коли президент зможе закрити ці угоди. Він вестиме переговори, і якщо угода буде хороша, він розглядатиме можливість її укладання. А як ні – то буде введене мито».
Логістика координації 90 раундів переговорів – це лише одна з перешкод для й адміністрації. Дипломати і посадовці Мінфіну, які у п’ятницю провели зустріч з представниками України щодо важливої угоди з корисними копалинами, визнають, що більшість ключових посад наразі не заповнені, а посадовці, які там працюють, часто зайняті іншими завданнями.
Грір повідомив Fox News, що його штат із 200 осіб «працює цілодобово», обмінюючись пропозиціями із іноземними колегами.
У Міністерства фінансів є лише один затверджений Сенатом заступник міністра фінансів – Майкл Фолкендер. Наразі Трамп навіть не висунув нікого на ключову посаду заступника міністра з міжнародних справ – обов’язки наразі виконує один з чиновників міністерства.
За даними співрозмовника Reuters, ще одним ускладнюючим фактором є відсутність узгодженої позиції серед торгових радників Трампа щодо позиції США у питанні торгівлі, адже кожен з них має власні погляди.
Деякі країни, зокрема Велика Британія, Австралія та інші, вже обговорювали питання торгівлі з адміністрацією після інавгурації Трампа в січні, однак безрезультатно.
«Це не аркуш паперу з чіткими тезами, який переходить з рук в руки. Це процес. І я б назвав процес, що відбувається, не переговорами, а обговоренням», — пояснив один з дипломатів.