Як правильно сповідатися: розʼяснення священника ПЦУ
Як правильно сповідатися: розʼяснення священника ПЦУ

Як правильно сповідатися: розʼяснення священника ПЦУ

У передвеликодній час чимало вірян замислюються над тим, як правильно сповідатися та що потрібно знати перед участю в цьому таїнстві. Особливо актуальним це питання стає під час Великого посту, коли духовне очищення та покаяння набувають особливого значення.

Детальні роз’яснення щодо того, як правильно сповідатися, Фактам ICTV надав ректор Відкритого православного університету, священник ПЦУ Георгій Коваленко.

Що таке сповідь і чому вона важлива

Перш ніж говорити про правила, священник радить усвідомити, чим сповідь відрізняється від покаяння. За словами Георгія Коваленка, покаяння в перекладі з грецької буквально означає “переміна розуму”, тоді як сповідь є одним з церковних таїнств.

Зараз дивляться

– Ми йдемо на сповідь, щоби примиритися з Богом. І церква тут виступає свідком наших стосунків з Богом. І дуже важливо розуміти, що коли ми сповідуємося, застосовуємо дуже важливу для себе терапевтичну практику. Адже для того щоби виправити власне життя чи зробити його кращим, важливо його зрозуміти, важливо його проаналізувати. І сповідь – це така практика самоусвідомлення, самоаналізу, критичного ставлення до самого себе, – пояснює отець Георгій.

Він наголошує, що у цьому процесі важливий не лише зовнішній ритуал, а й внутрішнє усвідомлення. Людина, що приходить на сповідь виговоритися, має щиро прагнути до змін у житті.

Як правильно підготуватися до сповіді

Перед тим як йти до храму, Георгій Коваленко радить налаштуватися на серйозну розмову з Богом. У цьому можуть допомогти псалтир, покаянні молитви, читання Євангелія чи духовної літератури. Також потрібно памʼятати, що функція священнослужителя тут є допоміжною.

– Це теж важливо розуміти і для духовенства, щоби не заміщати собою Бога, і для людини, щоби не сподіватися на людину, а все ж таки вибудовувати свої відносини за допомогою церкви, але відносини з Богом. Та найважливіше – щирість і бажання жити краще, – акцентує ректор Відкритого православного університету.

У більшості храмів сповіді відбуваються під час вечірніх богослужінь або перед літургією. Проте дедалі частіше практикують відведення окремого часу для сповіді, коли священник може приділити кожному вірянину більше уваги.

– Практики є різними, й у різних парафіях вони відбуваються по-різному, але їх об’єднує те, що якщо це таїнство, то в кінці священник накриває людину єпитрахиллю в православній церкві і читає молитву на відпущення гріхів, просить у Бога прощення для людини, – уточнив отець Георгій.

Що і як правильно говорити на сповіді

Багато хто хвилюється про те, що і як правильно казати священнику, особливо якщо вірянин йде сповідатися вперше. Тут Георгій Коваленко радить довіряти собі й бути щирими. Головне – назвати свій гріх та усвідомити його, а шаблонів у цьому випадку як таких немає, проте є певні формули, якими користуються парафіяни.

– Наприклад, люди записують свої гріхи й приходять просто з папірцями. Є люди, які пам’ятають їх або аналізують власне життя з погляду десяти заповідей, – зазначив священнослужитель.

Також сповідь може відбуватися у довільній формі, адже це не звіт і не формальність, наголошує отець Георгій, а глибока розмова з Богом, свідком якої виступає священник.

– Можна за кілька хвилин щиро сказати найважливіше. А можна говорити довго, але не торкнутися суті. Все залежить від внутрішньої готовності людини до змін, – нагадує ректор Відкритого православного університету.

Георгій Коваленко додав, що в церкві існує таємниця сповіді, тому все сказане вірянином далі священника піти не може. Приватність такої розмови захищає й чинне законодавство. Згідно зі статтею 180 Кримінального кодексу України, перешкоджання здійсненню релігійного обряду карається законом. Оскільки сповідь є частиною богослужбової практики, її зміст не підлягає розголошенню.

Джерело матеріала
loader
loader