/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F433%2Fa831e204d17082d1579d07670b81bc72.jpg)
У Конгресі США підозрюють Трампа в маніпуляції ринками, коли той призупинив мита
У середу американський конгресмен-демократ Адам Шифф закликав Конгрес США розслідувати, чи займався президент Дональд Трамп інсайдерською торгівлею або маніпулюванням ринком, коли різко призупинив введення масштабного пакета тарифів, що призвело до різкого зростання цін на акції.
Про це Шифф сказав в інтерв’ю Time.
Розслідування проти Трампа
– Я зроблю все можливе, щоб з’ясувати це. Сімейні монети-меми і все інше не виходять за рамки інсайдерської торгівлі або збагачення. Я сподіваюся, що скоро це з’ясується, – сказав Шифф.
Коментарі Шиффа щодо офіційного розслідування, про яке раніше не повідомлялося, з’явилися незабаром після того, як індекс S&P 500 зріс більш ніж на 9% у середу вдень після того, як Трамп оголосив про тарифну паузу.
– Зараз чудовий час для покупок! – написав Трамп у соціальній мережі Truth за кілька хвилин після відкриття ринку в середу, разом з буквами DJT, які означають як його ініціали, так і тікер його медіакомпанії.
Трамп і маніпуляції ринком
Шифф став першим сенатором, який відкрито закликав Конгрес до розслідування можливих інсайдерських угод адміністрації Трампа після різкої відмови президента від введення нових тарифів. Такі розслідування зазвичай належать до компетенції впливових комісій Конгресу, таких як Судовий комітет Сенату або Фінансовий комітет Сенату. Обидва комітети очолюють республіканці – сенатор Чак Грасслі з Айови та сенатор Майк Крапо з Айдахо, – які здебільшого уникають конфліктів із Білим домом. Окремі законодавці, такі як Шифф, можуть розслідувати справи, використовуючи співробітників особистого кабінету, хоча такі розслідування не матимуть права виклику до суду.
Проте час оголошення Трампа і ринкове ралі, що послідувало за ним, викликали подив на Капітолійському пагорбі.
– Коли мій власний перукар запитує мене, чи не продає Дональд Трамп короткі акції, чи не робить він це, щоб спробувати заробити гроші для себе, це показує, що багато людей ставляться до того, що відбувається, з великою підозрою, – сказав Time сенатор Тім Кейн, демократ від штату Вірджинія.
Сенатор Тіна Сміт з Міннесоти, відповідаючи на запитання журналу, чи слід розслідувати дії Трампа у зв’язку з можливими маніпуляціями на ринку, сказала: “Це чудове запитання. Він, безумовно, міг багато чого отримати. Я про це не замислювалася”.
Раніше в середу депутат Стівен Горсфорд, демократ від штату Невада, одним із перших поставив запитання про те, чи пов’язана тарифна пауза з маніпулюванням ринком, оскільки новина з’явилася в розпал спекотних слухань із торговим представником Трампа Джеймісоном Гріром, який енергійно захищав тарифи. Хорсфорд стверджував: “Це аматорський час. У вас щойно висмикнули килим з-під ніг”. Він зажадав з’ясувати, чи навмисно адміністрація підштовхує ринки.
– Це не гра. Це реальне життя, – додав Хорсфорд.
Реакція ринку на рішення Трампа
Реакція ринку на рішення Трампа була швидкою та ейфоричною. Акції підскочили більш ніж на 7% протягом декількох хвилин після оголошення і в підсумку зросли більш ніж на 9%. Прибутковість облігацій, яка зростала на тлі побоювань економічного спаду, знизилася. Ціни на нафту, які також падали, піднялися.
Міністр фінансів США Скотт Бессент, колишній менеджер хедж-фонду, заявив, що тарифна пауза має дати можливість провести переговори з союзниками.
– Єдина впевненість, яку ми можемо дати, – це те, що США збираються вести переговори сумлінно, – сказав він.
Однак Бессент також визнав, що перед ухваленням рішення він і президент довго розмовляли і що цей крок допоміг “загнати Китай у погану позицію”.
Однак пояснення Трампа лише посилили невизначеність. Він послався на “завзятих” людей, які “злякалися”, і сказав, що спостерігав за ринком облігацій, який він назвав “прекрасним” після своєї заяви. Він сказав журналістам, що “потрібно бути гнучким”, і визнав, що “в останні кілька днів все виглядало досить похмуро”.
Шифф бачить закономірність в економічній політиці Трампа.
– Я думаю, що американським бізнесменам потрібна визначеність, передбачуваність. Вони не отримують нічого іншого. Американці, які побачили, що їхні пенсійні заощадження знищені, повинні отримати компенсацію, – сказав він.
Сенатор від Каліфорнії вже давно є одним із найзапекліших критиків Трампа. Він був головним обвинувачем у першому процесі у справі про імпічмент Трампа і центральною фігурою в реакції Конгресу на російське розслідування Міністерства юстиції.
Хоча Шифф не був ініціатором розслідування зв’язків Трампа з Росією, проведеного Конгресом у 2017 році, він став найактивнішим демократом у комітеті, попереджаючи про те, що Трамп виявляє повагу до автократичних лідерів. Пізніше Шифф зазнав осуду з боку палати представників, очолюваної республіканцями, за свої висловлювання під час розслідування.
Після того як демократи перемогли в Палаті представників у 2018 році, Шифф допоміг очолити боротьбу за імпічмент Трампа у зв’язку з кампанією тиску на Україну. Трамп погрожував відмовити Києву у військовій допомозі, якщо його президент не оголосить про розслідування щодо Джо Байдена. Палата представників оголосила Трампу імпічмент за зловживання владою, але Сенат, очолюваний республіканцями, виправдав його.

