Процес відмови від долара пішов. Як мита Трампа б’ють по самих США
Процес відмови від долара пішов. Як мита Трампа б’ють по самих США

Процес відмови від долара пішов. Як мита Трампа б’ють по самих США

Сальдо у зовнішній торгівлі з основними партнерами — не на користь Штатів

Рішення президента США Дональда Трампа про підвищення мит для усіх торговельних партнерів болісно б’є по економіці самих Штатів. Найбільше при цьому страждають найменш захищені прошарки суспільства і навіть т.зв. "середній клас".

Про це в інтерв’ю "Телеграфу" розповів футуролог, доктор економічних наук, засновник Advanter Group Андрій Длігач. Він пояснив, чи може така економічна стратегія призвести до катастрофічних наслідків для США і краху Трампа як політика.

Більше читайте у публікації: "Трамп дуже розумний, у нього з Путіним різні інтереси, але одна ціль": футуролог Андрій Длігач про шанс для України і виклики після війни".

На його думку, така економічна політика — це негатив для самого Трампа, адже його підставляють ті, хто бачить в ньому руйнівника, але будувати майбутній світопорядок збирається не з ним.

— Їм потрібно зруйнувати ФРС, американський фондовий ринок, посіяти недовіру до долара, зруйнувати глобальні торговельні пріоритети в американській внутрішній економіці. Всього цього можна досягнути підсилюючи кризові явища, що й зробили 95 років тому. Можливо, "Made depression great again" — це слоган економічної компанії Трампа, — припустив економіст.

Він нагадав, що економіка Штатів суттєво залежить від інших країн. Імпорт з ЄС складає 600 млрд доларів, з Мексики — 500, з Китаю — 400, з Канади — 400. При цьому експорт в ці країни суттєво менше — по 300 мільярдів, а в Китай взагалі 140. Це суттєва різниця.

— Громадяни Канади вже проводять свою програму імпортозаміщення, відмовляючись від купівлі американських товарів. Це абсолютно інша логіка, яку дуже-дуже складно реалізувати в автократичному режимі, а у демократичному — легко, — каже аналітик.

Він пояснив, що в результаті цієї політики США втратять близько 2,5% ВВП накопиченим негативним ефектом. Вже 2025 року втрати в економічному зростанні становитимуть від 0,3% до 0,5% ВВП або сотні мільярдів доларів.

— Крім того, це розгортання інфляційних процесів, збіднення людей з низьким і навіть середнім рівнем доходу, — каже експерт. — Трамп призначив Ілона Маска скоротити державні витрати, але вони не скоротилися ні на трильйон, ні навіть на сотні мільярдів. Натомість, найбільше страждають всі ті інструменти, які формували довіру до США: долар, фондовий ринок, сталість інституцій, спроможність дотримуватись зобов’язань.

Ось і маємо: фондовий ринок в Штатах падає, а в Європі зростає. Процес деінвестування США і відмови від долара у торгівлі вже пішов. Звісно, це на користь техноолігархам, які хочуть перетягнути все у віртуальні активи, але чи на користь це громадянам США? — підсумував Андрій Длігач.

Нагадаємо, раніше він пояснив "Телеграфу", як Україні стати ключем до економіки Євросоюзу.

Теги за темою
Дональд Трамп
Джерело матеріала
loader