Коли прем’єр міністр Великої Британії Кір Стармерсяде з президентом США Дональдом Трампом в Овальному кабінеті, це може виявитися однією з найбільш значущих зустрічей між британським прем'єр-міністром і американським президентом з часів Другої світової війни. Про це повідомляє The Times.
Від загрози американських тарифів до ролі Америки в гарантуванні європейської безпеки в Україні та за її межами, прем'єр-міністр намагатиметься балансувати на межі між захистом інтересів Британії та уникненням відкритої конфронтації. Успіх чи невдача Стармера матиме глибокі наслідки для його прем'єрства.
Україна
Основна місія Стармера у Вашингтоні полягає в тому, щоб змінити підхід Трампа до припинення війни в Україні.
Високопоставлені дипломати повідомили американським колегам, що, незважаючи на телефонну розмову Путіна і Трампа та переговори в Саудівській Аравії, американська сторона досі не має чіткого бачення того, як може виглядати мирна угода. Кажуть, що сам Трамп просто хоче укласти угоду і не має конкретних червоних ліній.
На цьому тлі політик намагатиметься вплинути на президента США за трьома основними напрямками.
Перший - переконати його в тому, що між США і Росією не може бути досягнуто жодної стійкої угоди, яку потім нав'язуватимуть Україні під загрозою припинення американської підтримки. Стармер стверджуватиме, що виключення України з переговорів стане для Путіна сигналом, що Захід (включно зі США) є слабким.
Другий аргумент полягає в тому, що хоча Європа може і повинна надати основну частину миротворчих сил, щоб убезпечити Україну від майбутніх нападів, це може викликати довіру лише в тому випадку, якщо вони будуть підкріплені американськими гарантіями безпеки. Простіше кажучи, це зобов'яже США захистити миротворців, якщо вони зазнають нападу з боку російських сил. Британія вважає, що будь-які миротворчі сили потребуватимуть матеріально-технічної підтримки з боку американського персоналу, який вже перебуває в Європі.
Останній аргумент є ширшим. Стармер спробує довести, що позиція Путіна набагато слабша, ніж здається, і що Трамп повинен бути готовий грати в довгу гру, ще більше посилюючи економічний і військовий тиск на Росію, щоб отримати, як може висловитися Трамп, "велику угоду". Він підкреслить, що якщо США надто прагнутимуть швидко укласти угоду, Путін буде менш схильний до компромісу - і, як наслідок, будь-яка така угода з меншою ймовірністю забезпечить міцний мир, який в іншому випадку міг би стати спадщиною Трампа.
Витрати на оборону
Трамп чітко дав зрозуміти, що хоче, аби Британія та інші європейські країни значно збільшили свої витрати на оборону. Під час виборів у США він стверджував, що вони мають становити 5% ВВП. Меседж полягає в тому, що Європа повинна платити за власну оборону і більше не може покладатися на американську підтримку.
Завдяки його виступам британські дебати про оборонні витрати виглядають майже академічними. Стармер зобов'язався збільшити оборонні витрати з 2,3 відсотка ВВП до 2,5 відсотка, але не сказав, коли саме. Зростає консенсус щодо того, що його потрібно досягти до 2030 року - терміну, спочатку обіцяного лейбористами, і що йому потрібно буде піти далі. Керівники оборонного відомства особисто тиснули на Стармера з вимогою збільшити витрати до 2,65 відсотка.
Британські державні фінанси і так перебувають у напруженому стані. Досягнення 2,5 відсотка коштуватиме додаткових 5 мільярдів фунтів стерлінгів на рік, а це означає, що потрібно буде скоротити витрати в інших сферах або підвищити податки. Повідомлялось, що Стармер визначить часові рамки збільшення оборонних видатків під час зустрічі з Трампом, але зараз очікується, що він чекатиме на результати стратегічного оборонного огляду і перегляду видатків. Тиск буде лише зростати.
Торгівля і тарифи
Хоча Україна, ймовірно, буде головним пунктом порядку денного в Овальному кабінеті, тарифи можуть стати ще більшою проблемою для політичного майбутнього Стармера. Трамп заявив, що готовий запровадити "відповідні" тарифи проти інших країн, особливо проти тих, які стягують ПДВ, наприклад, проти Великої Британії. Вплив може бути величезним і призвести до підвищення тарифів на експорт до США до 21 відсотка.
Америка є найбільшим торговельним партнером Британії, тому тарифи можуть мати значний вплив на економічне зростання. Трамп чітко дав зрозуміти, що він відчуває дисбаланс у торгівлі, з чим Велика Британія не погоджується, але він припустив, що може бути укладена угода. Умови такої угоди можуть бути складними. Велика Британія хоче зосередитися на технологіях і цифрових послугах. Лорд Мандельсон, новий посол США, назвав цю угоду "мегаугодою", яка "зробить наші економіки знову великими", але Трамп, швидше за все, буде тиснути на Стармера в менш приємних питаннях, таких як експорт американської сільськогосподарської продукції та обмеження цін на ліки Національною службою охорони здоров'я (NHS).
Стармер проведе межу між витратами на оборону і тарифами, стверджуючи, що якщо вдарити по Великій Британії тарифами, то буде складніше підтримувати армію. Перемогою для Стармера буде те, що він зможе вийти з певною формою винятку з тарифного порядку денного Трампа.
Не дратуйте ведмедя
Прем'єр-міністр доклав усіх зусиль, щоб уникнути провокацій, використовуючи свої зустрічі з Трампом, щоб говорити про їхні сім'ї та хвалити його за кожної нагоди. Стармер приїде з пропозицією державного візиту до Великої Британії, цього разу з виступом в обох парламентах, а Трамп з повагою і любов'ю ставиться до королівської сім'ї.
Під час телефонної розмови зі Стармером він говорив про своє захоплення принцом Уельським, з яким зустрівся в Парижі в грудні. З огляду на те, що стоїть на кону, певний конфлікт неминучий, але Стармер поки що уникає прямого контакту з Трампом. Залишається сподіватися, що шанобливе ставлення до нього принесе дивіденди в довгостроковій перспективі.
Нагадаємо, що Макрон зустрівся з Трампом у Білому домі ввечері 24 лютого, а прем'єр-міністр Великої Британії Кір Стармер має зустрітися з президентом США в Вашингтоні 27 лютого.