Колишній радник Дональда Трампа з національної безпеки попередив, що запропонована президентом США угода щодо припинення війни в Україні «доволі близько підходить до капітуляції» перед цілями Володимира Путіна, і попередив, що цей процес може призвести до виходу США з НАТО.
Джон Болтон, який пропрацював під керівництвом Трампа 17 місяців із 2018 до 2019 року під час його першого терміну в Білому домі, а потім залишив його через розбіжності в питаннях зовнішньої політики, заявив 20 лютого в інтерв'ю подкасту Power Play видання POLITICO, що результатом будь-якої подібної угоди стане ослаблення безпеки як України, так і Європи.
Зокрема, Болтон передбачив, що поспішне закінчення війни в Україні може швидко відкрити двері до виходу США з НАТО.
«Я думав, що Трамп вийде з НАТО, і він ще не зробив цього, але ви можете почути, як починає звучати музика», - сказав Болтон. «Буде встановлено припинення вогню, буде створено мілітаризовану зону, почнуться переговори, Україна погодиться не вступати в НАТО - це угода, яку справді могли б написати в Кремлі».
Тоді як європейські лідери цього тижня намагалися відповісти на пропозиції про припинення війни без участі України, а президент Трамп подвоїв критику на адресу українського керівництва, Болтон сказав, що лідери, включно з прем'єр-міністром Великої Британії Кіром Стармером, ризикують ухвалити невірні рішення, визнавши, що угода між Трампом і Путіним, найімовірніше, відбудеться, і плануючи її наслідки.
На запитання про те, як він розцінює обіцянку Стармера «бути готовим і бажаючим» розмістити британські війська на території України для забезпечення припинення вогню, Болтон відповів негативно.
Болтон, який працював радником Трампа з 2018 по 2019 рік, неодноразово виступав із критикою його рішень, особливо щодо Росії. За часів президентства Джорджа Буша-молодшого він був послом США в ООН, завоювавши репутацію «яструба» у зовнішній політиці. На його думку, останні дії Білого дому можуть піддати загрозі стратегічне партнерство США з їхніми союзниками.
Ще до президентських виборів у США 2024 року, Болтон попереджав, що Трамп «гадки не має», як вести переговори і зупиняти війну в Україні. Крім того, він говорив, що в нинішнього глави Білого дому «немає мізків», щоб бути диктатором, оскільки йому бракує послідовної політичної філософії, яка необхідна ефективним тиранам.
«Я проти розгортання миротворчих сил», - сказав він. «Досвід Організації Об'єднаних Націй показав, що, щойно ви розміщуєте миротворчі сили, вони можуть стати постійною частиною ландшафту, а в даному випадку це рівнозначно де-факто розділу України, який за деякий час може стати де-юре».
Болтон поставив запитання про миротворців, на які поки що ніхто не відповідав: «У чому саме полягатиме роль цих сил? Чи буде це забезпечення припинення вогню, і в цьому випадку правила застосування збройної сили повинні будуть дозволяти миротворцям використовувати силу, щоб не допустити зриву припинення вогню»?
«Чи це миротворчі сили ООН, де миротворці махають порушникам, а ті весело йдуть своєю дорогою? Це критичні відмінності, і, принаймні, я не чув, щоб європейці обговорювали, що з цих двох варіантів вони мають на увазі», - підкреслив Болтон.
Колишній радник з національної безпеки стверджує, що Європі було б краще рішуче підтримати Україну, поповнивши запаси зброї та підтримки, а не займатися плануванням майбутніх сценаріїв, узгоджених між Трампом і Путіним.
«Немає жодних абсолютних зобов'язань щодо проведення переговорів із припиненням вогню», - сказав він. «Тому, якщо ви не готові відмовитися від будь-якої можливості повернути Україні її територію, ідея про те, що ви збираєтеся заморозити наявні лінії контролю, потенційно дуже небезпечна».
Президент Макрон спробував визначити єдину європейську позицію на переговорах щодо плану Трампа-Путіна на початку цього тижня. Але Болтон висловив сумнів у здатності європейців виступити в якості колективного блоку проти американсько-російського угруповання, що формується.
Він сказав: «У НАТО була спільна позиція до 11 лютого, коли відбулася телефонна розмова між Путіним і Трампом. Зараз я не знаю, де перебувають США щодо позиції, яку НАТО формально зайняла як інститут».
«Але я думаю, що великі європейські держави можуть говорити самостійно. Окремі держави виступають з позиції сили. У них є військова сила. Вони ухвалюють рішення про надання Україні військової допомоги, зокрема летальної. Європейський союз цього не робить».
Відповідаючи на запитання, чи може щось змінити думку Трампа після тижня, протягом якого президент твердо підтримував угоду і відкидав заперечення України, Болтон запропонував європейським лідерам звернутися до держсекретаря США Марко Рубіо, щоб пом'якшити шкоду і запобігти перетворенню розгрому в Україні на вихід Америки з НАТО.
«Він не займається політикою в тому сенсі, в якому люди зазвичай розуміють цей термін», - сказав Болтон про “хаотичного” Трампа. «І тому робота з різними членами, розмова з Марко Рубіо, з [радником з національної безпеки] Майком Волтцем, а не з [міністром оборони] Пітом Хегсетом може змінити ситуацію».
Нинішній сценарій, сказав Болтон, стане перевіркою раніше заявленої Рубіо прихильності збереженню США в Атлантичному союзі безпеки, іронічно додавши: «Можливо, він уже не Марко Рубіо».
Болтон зазначив, що Рубіо і сенатор-демократ Тім Кейн раніше внесли законопроєкт, покликаний перешкодити президенту вийти з НАТО без підтримки більшості в обох палатах Конгресу.
«Це показало Рубіо як захисника НАТО», - нагадав Болтон. І це було в контексті, вочевидь, стурбованості російським вторгненням в Україну. Утім, можливо, він більше в це не вірить: Я не знаю. Але мені здається, що цю пропозицію варто перевірити», - резюмував колишній радник Трампа.
Нагадаємо, Болтон, який працював радником Трампа з 2018 по 2019 рік, неодноразово виступав із критикою його рішень, особливо щодо Росії. За часів президентства Джорджа Буша-молодшого він був послом США в ООН, завоювавши репутацію «яструба» у зовнішній політиці. На його думку, останні дії Білого дому можуть піддати загрозі стратегічне партнерство США з їхніми союзниками.