Американці розійшлися у поглядах на допомогу США Україні -дослідження
Американці розійшлися у поглядах на допомогу США Україні -дослідження

Американці розійшлися у поглядах на допомогу США Україні -дослідження

Американці розійшлися у поглядах на допомогу США Україні -дослідження

Навіть усередині республіканського табору є суттєві розбіжності.

Майже через три роки після повномасштабного військового вторгнення Росії американці залишаються значною мірою розділеними в поглядах на допомогу США Україні.

Досить великі розбіжності у поглядах на Україну є і між республіканцями і демократами.

Республіканці та демократи також сильно розходяться в думках щодо того, чи мають Сполучені Штати вигоду від членства в НАТО і чи достатньо європейські країни витрачають на власну оборону, згідно з опитуванням Pew Research Center, проведеним 3-9 лютого 2025 року. 

Досліджувачі наголосили, що опитування було проведене до телефонної розмови президента Дональда Трампа з президентом Росії Володимиром Путіним та коментарів міністра оборони США Піта Хегсета щодо вступу України до НАТО.

Загалом 30% дорослого американського населення вважають, що США надають занадто велику підтримку Україні у її війні з Росією. Це трохи більше, ніж 27% у листопаді 2024 року, одразу після президентських виборів у США. Водночас частка дорослих, які вважають, що США надають недостатньо підтримки Україні, дещо зросла: 22% вважають, що США надають недостатньо підтримки Україні, порівняно з 18% у листопаді. Ці зрушення означають, що думка американців щодо підтримки України наблизилася до передвиборчого рівня.

Приблизно кожен п'ятий американець (23%) вважає, що рівень підтримки України з боку США є приблизно правильним, що дещо менше, ніж 25% у листопаді. Ще 24% не впевнені в цьому, що менше, ніж 29% за той самий період.

Республіканці та незалежні республіканці набагато частіше, ніж демократи та прихильники демократів, вважають, що США надають Україні занадто велику підтримку (47% проти 14%). Частка республіканців, які вважають, що США надають Україні занадто велику підтримку, зросла на 5 відсоткових пунктів з листопада. Водночас демократи значно частіше, ніж республіканці, вважають, що США надають Україні замало підтримки (35% проти 10%); частка демократів з такою думкою зросла на 7 відсоткових пунктів порівняно з листопадом.

Серед республіканців більшість у всіх вікових групах вважають, що США надають занадто багато підтримки Україні. Натомість серед демократів дорослі віком до 30 років приблизно однаково схильні вважати, що США надають недостатньо підтримки Україні (28%), і що вони надають достатню підтримку (27%). Демократи старшого віку набагато частіше, ніж їхні молодші колеги, стверджують, що США надають недостатньо допомоги Україні.

Збільшилася кількість американців, які вважають, що підтримка України більше допомагає, ніж шкодить національній безпеці США, але думки розділилися.

Близько чотирьох з десяти американців (39%) вважають, що підтримка України у війні проти Росії допомагає національній безпеці США. Це більше, ніж частка тих, хто вважає, що це шкодить національній безпеці США (31%) або не має жодного впливу (27%).

Трохи більше американців зараз вважають, що підтримка України допомагає національній безпеці США, ніж коли їм ставили це питання у квітні 2024 року (39% сьогодні проти 36% тоді). Однак і у цьому питанні продовжують існувати значні партійні розбіжності. Демократи набагато частіше, ніж республіканці, стверджують, що підтримка України допомагає національній безпеці США (53% проти 27%). І навпаки, республіканці набагато частіше, ніж демократи, стверджують, що це шкодить національній безпеці (40% проти 21%).

Демократи і республіканці також відрізняються за віком у цьому питанні. У той час як 63% демократів у віці 65 років і старше кажуть, що допомога Україні допомагає національній безпеці США, серед демократів до 30 років ця частка падає до 43%.

Зі свого боку, республіканці віком до 30 років частіше, ніж ті, кому 65 років і більше, вважають, що підтримка України шкодить національній безпеці США (45% проти 26%). Республіканці старшого віку частіше, ніж республіканці інших вікових груп, стверджують, що підтримка України не впливає на внутрішню безпеку.

А як американці ставляться до членства США у НАТО? Більше дорослих вважають, що членство в НАТО приносить США значну або достатню користь (63%), ніж тих, хто вважає, що воно не приносить їм жодної користі або не приносить взагалі (34%).

Проте це відображає зниження позитивних поглядів з часу опитування у квітні 2024 року, коли 66% сказали, що США виграли від членства в НАТО. Тобто, республіканці сьогодні менш схильні бачити вигоди від членства в НАТО, ніж минулого року. Менше половини республіканців (47%) вважають, що США виграють від членства в НАТО - це менше, ніж 51% минулого року.

Погляди демократів на членство в НАТО практично не змінилися: Приблизно четверо з п'яти заявили, що США виграють від членства в НАТО з 2022 року.

Все менше американців вважають, що європейські країни повинні збільшити витрати на оборону.

Близько чотирьох з десяти дорослих американців (39%) вважають, що європейські союзники повинні збільшити свої витрати на оборону. Це менше, ніж 47% у квітні 2024 року. Ще 20% вважають, що європейські оборонні витрати мають залишитися приблизно на тому ж рівні, а 8% - що вони мають зменшитися. Третина американців (33%) не впевнені у своїй думці, в порівнянні з 26% минулого року.

Республіканці набагато частіше, ніж демократи, вважають, що європейські союзники повинні збільшити витрати на оборону (50% проти 30%). Примітно, що зараз про це говорять менше як республіканців, так і демократів, ніж у 2024 році.

Американці у віці 65 років і старше стабільно частіше, ніж молодь, вважають, що європейські союзники повинні збільшити свої витрати на оборону. Проте в кожній віковій групі цифри зменшуються у порівнянні з минулим роком.

У самому таборі республіканців також є поділення на тих, хто за те, щоб надавати Україні подальшу підтримку, і надавати її більше, але є такі, хто взагалі проти будь-якої форми підтримки. Таких людей небагато, але вони є, і вони впливають на прийняття рішень.

 

Нагадаємо, американські аналітики раніше підкреслили: перемога Росії у війні проти України не лише не дозволить США заощадити гроші на зброї, що надається Києву, але й вимагатиме різкого збільшення витрат Пентагону на понад 800 мільярдів доларів до 2029 року. Про це йдеться у звіті Американського інституту підприємництва (AEI).

Згідно з оцінкою аналітиків, успіх вторгнення російського диктатора Владіміра Путіна в Україну “змінить обличчя” Європи та додасть Росії сміливості погрожувати членам НАТО.

Джерело матеріала
loader
loader