Трампа оцінюватимуть за тим, чи досягне він угоди, яка не буде вигідна Путіну — WP
Трампа оцінюватимуть за тим, чи досягне він угоди, яка не буде вигідна Путіну — WP

Трампа оцінюватимуть за тим, чи досягне він угоди, яка не буде вигідна Путіну — WP

Трампа оцінюватимуть за тим, чи досягне він угоди, яка не буде вигідна Путіну — WP

Процес тільки починається, але поки що не схоже, що Трамп поступився Кремлю.

Тепер, коли президент Дональд Трамп оголосив про намір почати переговори про припинення війни в Україні, велике питання полягає в тому, чи не пожертвує він українцями заради миру. Водночас є деякі ознаки того, що Трамп може підтримати розумні кроки, які б захистили Київ.

Дружній тон американських і російських заяв змусив деяких прихильників України занепокоїтися, що Трамп і Путін можуть бути готові укласти угоду через голову Києва — з поступками, які винагороджують російську агресію і роблять Україну вразливою до майбутніх нападів, зазначає Девід Ігнатіус, колумніст The Washington Post.

Це занепокоєння почалося із заяви міністра оборони США Піта Гегсета, зробленої напередодні в Брюсселі, про те, що Україна повинна відмовитися від своєї "ілюзорної мети" повернутись до кордонів 2014 року й  забути про вступ до НАТО.

Але уважний погляд на заяву Гегсета дає деякі обнадійливі ознаки того, що команда Трампа серйозно налаштована на підтримку того, що Гегсет назвав "суверенною і процвітаючою Україною". 

Міністр оборони США підкреслив що "тривалий мир для України повинен включати надійні гарантії безпеки, щоб гарантувати, що війна не почнеться знову", і сказав, що ці гарантії "повинні бути підкріплені боєздатними військами".

Адміністрація Трампа, як і слід було очікувати, хоче, щоб цю роботу виконали європейці, які, на думку Трампа, не сплатили достатню частину рахунку за Україну.

План полягає в тому, щоб відправити миротворчі війська з країн НАТО, але в рамках "місії, що не входить до складу НАТО", як висловився Гегсет. Американські війська не будуть задіяні, і ці сили не будуть підкріплені зобов'язанням НАТО за статтею 5 про застосування ядерної зброї в разі загроз.

Гегсет також зазначив, що "має бути забезпечений надійний міжнародний нагляд за лінією зіткнення". Такий підхід схожий на лінію перемир'я, яка завершила Корейську війну і дозволила Південній Кореї досягти вражаючого процвітання на своєму боці демілітаризованої зони.

Колумніст додає, що Україна хотіла б більшого від адміністрації Трампа — зокрема, надійного зобов'язання США підтримати європейські миротворчі сили, якщо Путін спробує просунутися вперед.

Натомість Кевін Раян, колишній генерал армії США і професор Гарвардської школи Кеннеді, який викладає курс національної безпеки в Київській школі економіки вважає, що "Україна може відмовиться від угоди, яка не дає певних гарантій безпеки, і принаймні проведе лінію, де зараз знаходяться війська" у випадку, якщо переговори зайдуть у глухий кут або якщо Трамп вимагатиме занадто багато поступок.

"Люди, яких я знаю в Україні, усвідомлюють, що вони ведуть війну за свій суверенітет, але вони не розводять руками. Вони готуються йти до кінця", — додав Раян.

Трамп має рацію в тому, що "більше не повинно бути втрачено жодного життя" в цій жахливій війні. Але його як президента оцінюватимуть за тим, чи досягне він справедливої мирної угоди, яка не буде вигідна агресору, підсумував Ігнатіус.

Нагадаємо, Трамп після розмови з Путіним заявив, що планує зустріч з ним у Саудівській Аравії. Він також не виключив можливості подальших контактів із російським лідером, зокрема двосторонніх візитів до Росії та Штатів. Водночас прессекретар російського диктатора Дмітрій Пєсков заявив, що Владімір Путін та президент США Дональд Трамп вже доручили своїм помічникам готувати зустріч на найвищому рівні. За його словами, її місце та час оголосять після опрацювання.



Джерело матеріала
loader
loader