Маск проти Альтмана: як штучний інтелект посварив двох мільярдерів
Днями Ілон Маск виступив із пропозицією про покупку OpenAI – компанії, в якій він був одним із засновників. Нинішньому гендиректору OpenAI Сему Альтману Маск запропонував $97,4 млрд. Альтман натомість запропонував викупити у Маска його компанію Х (колишній Twitter) у десять разів дешевше - за $9,74 млрд. Коротко про – про протистояння двох людських умів, які сваряться через штучний інтелект.
Що ми знаємо про Сема Альтмана?
Семюелю Гаррісу Альтману 39 років він народився в Чикаго в єврейській родині. Вегетаріанець, відкритий гей (його чоловік - Олівер Малхерін, інженер-програміст в Meta), прихильник ідеї майбутнього апокаліпсису, володар IQ - 170 балів. З 8 років захоплюється програмуванням, у 19 років залишив Стенфордський університет, недотягнувши до бакалавра. Що не завадило йому відразу ж заснувати компанію Loopt, що створювала мобільні програми для соцмереж, а через сім років продати її, як то кажуть, з наваром.
Далі - більше: Альтман був співзасновником та розробником у багатьох компаніях, активно інвестував, вкладався в акції та у 2015 році став співзасновником OpenAI – дослідницької організації зі штучного інтелекту. Разом з ним розробкою ШІ займалися Ілон Маск, Джессіка Лівінгстон та Пітер Тіль. Фінансували розробки (у розмірі $1 млрд), окрім інших, Microsoft та Amazon Web Services.
Заснована як некомерційна компанія, OpenAI спочатку не показувала стрімких успіхів, і Ілон Маск у 2018 році вийшов зі складу ради директорів, не чекаючи від проєкту нічого цікавого. В OpenAI заявили, що його звільнення було викликане бажанням уникнути конфліктів з роботою Tesla в області ШІ, але пізніше Маск заявив, що його вигнали. Він заснував конкуруючий стартап ШІ під назвою xAI у 2023 році і… І прогадав. Мало хто чув про xAI, натомість усі знають OpenAI.
Користь для людства чи прибуток?
Розбрат між Маском і Альтманом у своїй основі мав якесь філософське підґрунтя. У це важко повірити, але Ілон Маск спочатку позиціонував OpenAI як некомерційну компанію, декларуючи її мету як «корисність для людства», а не отримання якихось доходів. Альтман успішно комерціалізував OpenAI, вивівши її на прибуток від використання ШІ ще й закривши вихідний код. Це протистояння «лірика та фізика» вийшло за межі кабінетів, розгорілось у соцмережах, у залах судових засідань та у політичних колах. Вартість компанії OpenAI зросла в рази і зараз становить близько $100 млрд або навіть більше.
З боку це виглядає більш прозаїчно: недалекоглядний засновник, який залишив свій проєкт до його зльоту, вирішив повернути собі успішний бізнес чи хоча б його частину. З минулого року Маск домагається судового рішення, яке зобов'яже OpenAI зробити свої дослідження та технології доступними для громадськості та заборонить стартапу використовувати свої активи, включаючи GPT-4, для отримання фінансової вигоди Microsoft чи будь-якої іншої особи.
Сем Альтман вважає, що всі ці випади – не більш ніж конкурентна боротьба. До того ж його самого попросили на вихід із OpenAI у 2023 році – через «втрату довіри» через розбіжності щодо безпеки штучного інтелекту (Альтман переконаний у тому, що є ризики у використанні ШІ, та всім, хто користується або розробляє ШІ, потрібно бути дуже обережними і відповідальними). Щоправда, вигнання тривало лише тиждень, Альтмана поновили на посаді після тиску на правління співробітників компанії та інвесторів.
А бажаєте, ми самі у вас купимо?
Ілон Маск веде свою гру голосно: він близький союзник президента Дональда Трампа, витратив чверть мільярда доларів на його обрання. Маск очолює Департамент ефективності уряду, який отримав повний карт-бланш на контроль усіх державних інститутів США. Він запропонував Альтману продати OpenAI за $97,4 млрд – публікація з'явилася на сторінках видання The Wall Street Journal. Альтман відхилив цю пропозицію і навіть висміяв Маска, зробивши зустрічну пропозицію: «Ні, дякую, але ми купимо Twitter за 9,74 млрд доларів, якщо хочете».
Це, звичайно, не сподобалося Маску, який відповів Альтману коротко і ємно: «Шахрай». До речі, сам Маск купив Twitter приблизно за $44 млрд.
21 січня цього року новий президент США Дональд Трамп оголосив про старт проєкту Stargate вартістю $500 млрд. Метою найбільшого проєкту в історії названо розвиток інфраструктури штучного інтелекту (ШІ) в США. Stargate зосередиться на створенні фізичної та віртуальної інфраструктури для підтримки наступного покоління ШІ, включаючи будівництво центрів обробки даних по всій країні. Перший такий центр уже будується у Техасі.
Ключовими технологічними партнерами проєкту стали Arm, Microsoft, NVIDIA, Oracle та OpenAI. Останню компанію у цьому списку представляє, звичайно, Сем Альтман. А ось компаній близького друга президента – Ілона Маска – серед партнерів немає.
Звісно ж, Маск уже висловився! Зібравши всю свою мужність, він скептично оцінив проєкт, висловивши сумнів у тому, що у партнерів вистачить грошей на таке «велике будівництво». Заперечував йому – хто б сумнівався - особисто Сем Альтман, який чемно запевнив: гроші є, можете не турбуватися.
Маск, у свою чергу, перепостив у себе статтю одного з американських медіа, в якій на пальцях пояснювалося, чому проєкт загнеться, навіть не розпочавшись. І добивочкою додав старий твіт Альтмана, в якому містер Сем Альтман святкував поразку Трампа в 2020 році. Можливо, розрахунок був на те, що президент образиться на свого конфідента і повернеться до старого друга Ілона. Але поки Дональд Трамп більше бізнесмен, ніж президент, а якщо проєкт має на меті стати найкращим, найбільшим і найприбутковішим, то йому начхати, що там написав у соцмережах якийсь Альтман у далекому 2020-му.
![loader](/files/images/preloader.gif)
![loader](/files/images/preloader.gif)