Лише п’ята частина українців вважає, що призупинення фінансування проєктів USAID матиме значні негативні наслідки для країни, оскільки це фінансування мало істотний вплив на розвиток України, йдеться в соціологічному опитуванні Київського міжнародного інституту соціології.
Так, серед опитаних громадян 22% заявили про значний негативний вплив через припинення діяльності USAID в Україні.
Натомість 12% вважають, що це не матиме наслідків для України, оскільки проєкти переважно проїдали гроші чи займалися непотрібним справами.
Водночас майже половина опитаних, а саме 47%, вважають, що це матиме деякий негативний вплив, однак буде присутнє певне справедливе покарання для тих, хто проїдав гроші чи займався непотрібним справами.
Ще майже одна п’ята частина громадян не змогли відповісти на запитання.
Соціологи зазначають, що загалом сприйняття призупинення фінансування USAID серед населення дуже неоднозначне – одного боку, 69% визнають, що призупинення фінансування матиме деякі або значні негативні наслідки для України, а з іншого боку, 59% убачають у цьому елемент справедливості, та вважають, що проєкти «проїдали гроші чи займалися непотрібними справами».
Зазначимо, що USAID фінансувало в Україні проєкти в дуже різних сферах – від освіти та охорони здоров’я до підтримки незалежних медіа. При цьому українці на практиці переважно були і є слабо поінформованими про ці проєкти.
Наразі майбутнє USAID не визначене. Трамп, схоже, має намір ліквідувати Агентство. Одразу ж після вступу на посаду він призупинив фінансування програм USAID, заморозив мільярди доларів іноземної допомоги, в тому числі зупинено фінансування усіх проєктів Агентства в Україні.
Про те, які програми постраждали внаслідок кампанії Трампа та його союзника-мільярдера Ілона Маска проти USAID і хто від цього виграв, у чому полягає ключова роль Агентства у міжнародній політиці й чому відмова від допомоги іншим країнам може мати серйозні наслідки для Америки, розповідала Анна Бродські-Кроткіна у статті “Це було б катастрофою. Трамп передумав, США й далі допомагатимуть бідним країнам”.
Київський міжнародний інститут соціології 4-9 лютого 2025 року провів всеукраїнське опитування громадської думки «Омнібус» методом телефонних інтерв’ю у всіх регіонах України, підконтрольних уряду, серед 1000 респондентів. До вибірки не включалися жителі територій, які тимчасово не контролюються владою України, а також опитування не проводилося з громадянами, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року.
Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки (з імовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,3) не перевищувала 4,1% для показників, близьких до 50%, 3,5% для показників, близьких до 25%, 2,5% - для показників, близьких до 10%, 1,8% - для показників, близьких до 5%.