Швейцарія розпочала довгострокову допомогу Україні та виділила перший транш - 1,5 млрд швейцарських франків
Швейцарія розпочала довгострокову допомогу Україні та виділила перший транш - 1,5 млрд швейцарських франків

Швейцарія розпочала довгострокову допомогу Україні та виділила перший транш - 1,5 млрд швейцарських франків

Швейцарія розпочала довгострокову допомогу Україні та виділила перший транш - 1,5 млрд швейцарських франків

Щоб швейцарський досвід приносив плоди, потрібні партнерські відносини: з владою, приватним сектором, неурядовими організаціями.

Програма країни, яку ухвалила Швейцарія на 2025-28 роки знаменує собою початок дванадцятирічного процесу федеральної підтримки реконструкції, реформ та сталого розвитку України.

На своєму засіданні 12 лютого Федеральна рада визначила пріоритети програми, а саме: захист цивільного населення, мир, відновлення економіки та зміцнення інститутів. На період до 2028 року з бюджету міжнародного співробітництва виділено 1,5 мільярда швейцарських франків. Ці кошти були заплановані в довгостроковій програмі підтримки України.

Про це йдеться на сайті швейцарського уряду.

Федеральна рада встановила першу віху в процесі відновлення, провівши 2022 року в Лугано Конференцію з відновлення України. Майже два роки потому, 10 квітня 2024 року, вона висловила свою довгострокову прихильність наданню підтримки і виділила 5 мільярдів швейцарських франків на допомогу Україні протягом 12 років. Різні інструменти, включно з гуманітарною допомогою, продовженням реформ, реконструкцією, застосовуватимуться в різний час і в різних регіонах.

На першому етапі до 2028 року початкові 1,5 мільярда швейцарських франків буде виділено з кредитів міжнародного співробітництва. На другому етапі з 2029 до 2036 року Федеральна рада розгляне інші джерела фінансування, щоб покрити решту 3,5 млрд швейцарських франків.

Програма країни на 2025-28 роки зосереджена на трьох напрямках:

- Відновлення економіки: Економіка України пережила серйозний спад унаслідок війни. Федеральний уряд працює з українськими малими і середніми підприємствами, щоб допомогти їм закріпитися на світовому ринку. Крім підтримки та розвитку приватного сектору, зокрема сільського господарства, основна увага приділяється відновленню міської інфраструктури та ремонту інфраструктури, пошкодженої або зруйнованої внаслідок війни (особливо в прифронтових регіонах).

- Державні послуги: Надійна охорона здоров'я, освіта та соціальні послуги, а також працююче енергопостачання, громадський транспорт і водопостачання можуть стати основою, на якій українці зможуть будувати своє майбутнє, зокрема ті, хто розглядає можливість повернення на батьківщину. Метою є підтримка української влади в наданні якісних державних послуг, вільних від дискримінації та корупції. Конфедерація також закликає місцеву та регіональну владу брати участь у процесі відновлення.

- Захист цивільного населення та мир: Там, де триває війна, захист і безпека залишаються першочерговими потребами. Швейцарський уряд приділяє особливу увагу наданню екстреної допомоги та підтримує гуманітарне розмінування, пошук та ідентифікацію зниклих безвісти, а також документування та судове переслідування порушень міжнародного гуманітарного права та прав людини. Встановлення долі зниклих безвісти солдатів і цивільних осіб необхідне як для населення, травмованого війною, так і для встановлення міцного миру.

Щоб швейцарський досвід приносив плоди, необхідні партнерські відносини: з владою, приватним сектором, науковим співтовариством і неурядовими організаціями. Третину коштів (близько 500 мільйонів швейцарських франків) виділено на відновлення у співпраці зі швейцарськими компаніями. До наявної правової бази буде внесено зміни, щоб забезпечити системний підхід до відновлення, що відповідає вимогам міжнародного права. З цією метою 29 січня Федеральна рада затвердила мандат на ведення переговорів щодо тимчасового договору з Україною; наразі він перебуває на стадії обговорення в парламентських комітетах із зовнішньої політики.

Нагадаємо, у квітні 2024 року Федеральна рада Швейцарії на своєму засіданні ухвалила рішення збільшити підтримку України. Очікується, що до 2036 року на гуманітарну допомогу і відновлення України планують виділити загалом 5 понад мільярдів євро.

Зазначалося, що до 2028 року Швейцарія планує виділити з бюджету міжнародного співробітництва близько 1,5 млрд євро. Якраз про них і йшлося на засіданні Федеральної ради 12 лютого.

За оцінкою Світового банку, для відновлення України необхідно близько 440 мільярдів євро. На сьогодні Швейцарія витратила близько 3 мільярдів євро на допомогу Україні та підтримку біженців, які постраждали від війни. Орієнтовно 425 мільйонів євро було виділено з бюджету міжнародного співробітництва, а близько 2,5 мільярда євро пішли на допомогу біженцям у Швейцарії.

Джерело матеріала
loader