Канібалізм по-європейськи: вчені розкрили моторошну правду в польській печері
Канібалізм по-європейськи: вчені розкрили моторошну правду в польській печері

Канібалізм по-європейськи: вчені розкрили моторошну правду в польській печері

Досліджуючи 18000-літні останки з Машицької печери, археологи виявили ознаки канібалізму. Вчені зазначають, що така поведінка була не необхідністю, а військовим звичаєм.

Людські останки, знайдені в печері в Польщі, стали доказом того, що давні європейці практикували канібалізм під час війни. Дослідники, проаналізувавши сліди порізів і переломів на кістках, припускають, що переможці відрізали вуха і діставали мозок своїх ворогів після їхньої смерті, пише Live Science.

У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтеся, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

Науковці вивчили 53 кістки з Машицької печери, археологічної пам'ятки поблизу Кракова часів мадленської культури (датується 17 000-9000 років тому). Останки належали щонайменше десятьом особам, зокрема шістьом дорослим і чотирьом дітям.

Для аналізу кісток вчені використали сучасну 3D-мікроскопію, яка показала, що 68% останків мають ознаки різання і переломів, тож команда дослідників виключила, що причиною цього може бути поїдання тваринами або випадкове пошкодження.

Досліджуючи 18000-літні останки з Машицької печери, археологи виявили ознаки канібалізму
Фото: Institut Català de Paleoecologia Humana i Evolució Social

Детальніше вивчення двох десятків фрагментів черепа дозволило виявити сліди скальпування, відділення шкіри та навмисного видалення вух і щелеп. Переломи вздовж черепних швів вказували на те, що черепи розбивали, щоб витягти мозок. На кістках плечей, рук і ніг також помітні сліди порізів.

"Розташування та частота порізів і навмисне руйнування скелета чітко свідчать про харчову експлуатацію тіл", — заявив провідний автор дослідження Франческ Маргінедас із Каталонського інституту палеоекології людини та соціальної еволюції (IPHES).

Однак археологічні знахідки з Машицької печери свідчать про те, що цей випадок канібалізму не пов'язаний із потребами виживання. Приблизно в той час у Європі цей регіон вирізнявся збільшенням людської популяції, пишуть науковці у своєму дослідженні. Тому, за їхніми словами, голод — малоймовірне пояснення поїдання інших людей.

Натомість відсутність поховань, а ще змішання людських і тваринних кісток вказують на "військовий канібалізм". Дослідники припускають, що конкуренція за ресурси та територіальна боротьба могли призвести до жорстоких сутичок, в яких захоплених людей не лише вбивали, але й з'їдали.

Важливо Знайшли царські скарби сарматів: серед них золотий браслет вагою 370 грамів (фото)

Аналіз демографічних даних жертв вказує на те, що вони могли бути сім'єю. Це підвищує ймовірність того, що ціла група стала мішенню, її знищили і з'їли. Інші європейські пам'ятки тієї ж епохи також демонструють ознаки канібалізму, натякаючи на його ширше культурне значення в стародавніх суспільствах, чи то як тактики воєнного часу, чи то як частини посмертних традицій.

Раніше Фокус писав про древнє місто сапотеків, виявлене на півдні Мексики. За оцінками дослідників у ньому було понад 1100 споруд.

Також ми писали про рідкісні артефакти, знайдені під час розкопок у Туреччині. Відкриття відбулося під час розкопок древнього собору.

Теги за темою
дослідження
Джерело матеріала
loader
loader