![3000 доларів за "бусик", 5000 за підпал ТЦК: журналісти дізналися, як ФСБ вербує українців](https://thumbor.my.ua/GqE3t9rCTT4kWXRwsy4kEaeY1vk=/800x400/smart/filters:format(webp)/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F53%2F8284eb52c1aafa2492eccd9766fb2fb8.jpg)
3000 доларів за "бусик", 5000 за підпал ТЦК: журналісти дізналися, як ФСБ вербує українців
Новачкам куратори з російських спецслужб пропонують малювати графіті, потім можливе "кар'єрне зростання" до підпалів автомобілів, знищення будівель ТЦК і вбивств військових.
Вербувальники російських спецслужб пропонують за здійснення терактів і вибухів у територіальних центрах комплектування і соціальної підтримки тисячі доларів. Для пошуку потенційних "терористів" вони використовують цілу мережу Telegram-каналів, націлених насамперед на молодь. Про схему роботи російських вербувальників розповіли журналісти видання Texty.org.ua, які поговорили з ворожими "рекрутерами" під виглядом зацікавлених у роботі й опублікували інформацію, яку вдалося дізнатися.
За словами журналістів, графіті з адресою Telegram-каналу випадково побачили на стіні в спальному районі Києва. Спочатку канал мав вигляд типового російського пропагандистського ресурсу про ТЦК, але дописи поступово підводили підписників до ідей справжнього насильства проти військовослужбовців. Згодом з'явилося оголошення з сумами винагород за здійснення різних актів саботажу й терору. За "злив" особистих даних співробітників ТЦК пропонували 100 доларів, за підпал авто чи "бусика" — 2000 і 3000 доларів відповідно, за знищену будівлю терцентру — 5000 доларів. У "прайсі" також є вбивство військовослужбовця за "договірною ціною".
Журналісти зізналися, що прямолінійність цих пропозицій наводила на думку, що це може бути операція СБУ для ловлі колаборантів "на живця", однак спілкування з адміном каналу розвіяло сумніви. Вербувальники запропонували відповісти на питання анкети та провели онлайн-співбесіду, на якій питали про те, що завербований хотів би робити і якими навичками володіє.
Російський куратор розпитував журналістів, чи мають вони навички роботи з дронами чи доступ до них. Потім сказали, що новачки спочатку виконують простіші завдання, і запропонували зробити трафарет з назвою Telegram-каналу та робити графіті на видних місцях. Потім можливе "кар'єрне зростання" до виконувача терактів.
ФСБ вербує молодь
Автори статті зазначили, що знайшли цілу мережу подібних каналів у Telegram. Один головний канал мав близько 5 тисяч учасників, і для кожного обласного центру були створені окремі регіональні. У розмові вербувальники не згадують Росію та переконують, що вони теж з України і роблять це "заради майбутнього дітей".
"Щоправда, забувши уточнити, звідки, власне, гроші. А саме вони фактично є рушієм усього цього процесу. Здається, ні для кого з того боку вже не секрет, що єдина справжня "скрижаль", яка тримає лубочну будівлю сучасної Росії та "русского міра", — це грошовий потік. Вичерпається він — буде кінець і всьому іншому", — зазначають журналісти.
Однак небезпека полягає в тому, що "легкі" гроші можуть приваблювати молодь і навіть неповнолітніх. Куратори питають вік і радо пропонують роботу 15-17-річним "кандидатам", бо вони ставлять менше запитань і їх легше підбурити на злочин, говорять автори матеріалу.
Вибухи в ТЦК: що відомо
1 лютого підрив стався у приміщенні обласного ТЦК Рівного. В СБУ 5 лютого розповіли, що за даними слідства російські спецслужби дистанційно підірвали завербованого агента — 21-річного жителя Житомирської області. Він загинув на місці, вісім співробітників терцентру були поранені.
2 лютого вибух прогримів біля ТЦК в Павлограді у Дніпропетровській області. У пресслужбі Національної поліції України повідомляли, що від вибуху невстановленого предмета постраждав один чоловік.
5 лютого черговий теракт стався у приміщенні Кам'янець-Подільського ТЦК. Інспекторка з комунікації Кам’янець-Подільського районного управління поліції Наталія Вінцарська повідомляла, що від вибуху загинув один чоловік і ще четверо дістали поранення.
Нагадаємо, 5 лютого заступник голови СБУ Сергій Андрущенко розповідав, що вербувальники зі спецслужб РФ підривають вибухівку разом із виконавцями дистанційно. Таким чином вони позбуваються свідків і уникають виплати винагороди.
Також 5 лютого в Центрі протидії дезінформації при РНБО попередили, що російські спецслужби насамперед намагаються завербувати підлітків і погано поінформовану молодь, яким обіцяють "легкі гроші", а потім "кидають" їх або вбивають.
![loader](/files/images/preloader.gif)
![loader](/files/images/preloader.gif)