Сланцевий газ в Україні: експерт розповів про запаси та перспективи видобутку
Сланцевий газ в Україні: експерт розповів про запаси та перспективи видобутку

Сланцевий газ в Україні: експерт розповів про запаси та перспективи видобутку

З 1 січня 2025 року Україна припинила транзит російського газу своєю територією. Але для підтримки необхідного тиску в мережах необхідно витрачати певну кількість газу, що збільшує витрати на доставку блакитного палива. 

Факти ICTV дізнавалися у заступника директора Асоціації енергетичних та природних ресурсів України Андрія Закревського про перспективи видобутку сланцевого газу в Україні. 

Чим відрізняється сланцевий газ від інших газів 

Природний газ — це суміш газів, основним з яких є метан. Природний газ, газ вугільних пластів чи сланцевий газ — це все брендові назви. Але з точки зору хімії цікавить саме метан. 

Зараз дивляться

Ця назва з’явилася тоді, коли газ добувався зі сланцевих родовищ США. Основна особливість цього газу в тому, що він залягає у пластах, де немає природної циркуляції флюїду. Якщо грубо говорити, то звичайний газ зберігається десь під землею, у породах, в яких є тріщини і пори. Саме наявність тріщин та пор у породах визначає спосіб, у який цей газ можна дістати. Саме тріщинуватість, пористість та проникність — це те, що нас цікавить з точки зору видобутку газу.  

Сланцевий газ розміщується в щільних породах. Це підводить нас до того, що видобути цей газ можна лише в тому разі, якщо створювати штучні тріщини в пласті порід. Щоб створити ці тріщини, можна застосовувати дві технології: 

  • Горизонтальне буріння, коли бур на останньому етапі стоїть не вертикально, а горизонтально. Саме така методика дає величезну площу дренажу. 
  • Багатостадійний розрив пласта. 

Де в Україні є сланцевий газ

У радянські часи, коли намагалися видобувати цей газ, розробки проводили на межі Донецької, Харківської та Дніпропетровської областей. Ці свердловини були успішно пробурені та давали якусь невелику кількість газу. 

Під час геологічної розвідки на Заході України, на межі між Львівською та Тернопільською областями, також було знайдено поклади газу ущільнених порід. І на той час було створено дві ділянки. Саме ці два блоки запропонували іноземним інвесторам для видобутку.  

– На той час я був проти такого видобутку. Адже замість того, щоб віддавати родовища такого великого об’єму двом компаніям, краще було б їх розбити на 50 і створити конкуренцію, – зазначив експерт. 

Дослідженнями важковидобувного газу в Україні займалися В. Коболєв та О. Лукін, а можливістю видобутку – провідні геологи Іван Гафіч та Мирон Фірман. 

Які запаси сланцевого газу в Україні та особливості його видобутку

В Україні є сланцевий газ декількох типів. Один із них — газ центрально-басейнового типу. Він пролягає по всій площині Донецької западини. Його обсяг — до одного трильйона кубічних метрів. Але деякі вчені вважають, що на території України газу нетрадиційного видобутку може бути і понад п’ять трильйонів кубометрів. Це ставить Україну на друге місце серед європейських країн.  

Дослідженням газу центрально-басейнового типу в нас займається компанія ДТЕК. Цей газ, на відміну від американського, дуже глибоко залягає. І по всьому світу досвіду видобутку газу з ущільнених порід на такій великій глибині немає. Найближче до розробки цих родовищ підійшла компанія ДТЕК. Нині її можна вважати технічним піонером у розробці. Також маємо трохи досвіду у сфері видобутку нафти з ущільнених порід. 

Певного часу директором Укргазвидобування був О.Є. Толмачев, який має досвід горизонтального буріння та методу розриву пласта за кордоном. Його запросили для впровадження технології видобутку в Україні. 

За словами експерта, у нас є 90% всього необхідного для видобутку цього сланцевого газу. Залишилося поставити 10% специфічного обладнання, пов’язаного з облаштуванням свердловин для закачування спеціальних хімічних реагентів, які провокують розриви пласта.

Але країні, що воює, експериментувати на родовищах дорого. USAID мав допомагати нам та надати 270 млн доларів на випробування. Але для виділення цих грошей була низка умов, тому надання коштів не вдалося узгодити. Згодом Толмачев звільнився, тож наразі ніхто видобутком цього газу не займається. 

– Що ми маємо на зараз? Видобуток газу з ущільнених порід вже не є якоюсь революцією у світі. Доволі часто зі сторони Росії можна почути, що Трамп ніколи не зробить вартість газу по 40 доларів, бо в Америці переважно сланцевий видобуток, і дешевше ніж за 60 доларів США невигідно продавати цей газ. Але така інформація застаріла на 20 років. Як виявилося, видобуток газу з ущільнених порід можливий за його вартості у 20 доларів, – вважає експерт. 

Особливості технології видобутку сланцевого газу

За словами експерта, під час розробки такої свердловини, на початку, щойно її пробурили, видобуток газу становить близько 10-20 млн кубометрів на добу. Але через кілька діб усе закінчується. Раніше вважалося, що це все, немає сенсу далі розробляти цю свердловину. Тобто якщо свердловина пропрацювала близько місяця і не окупилася, то нічого не буде. Але виявилося, що це не так. Після цього видобуток справді знижується, немає 50 млн кубів на добу, але 20-30 тис. кубометрів на добу весь час надходять. І ці старі свердловини знову скуповуються, і з’явилися технології повторного гідророзриву.

Зараз з’явилися нові технології, і це недооцінена галузь. І йдеться не про 60 доларів. Адже 20 років тому, коли тільки починали розробляти ці свердловини, ніхто не знав, як вони себе поведуть через кілька десятиліть. Але тепер дослідження показують, що свердловини, пробурені багато років тому, також можуть давати газ. Існують методи вторинної розробки цих газових родовищ.

Перспективи видобування сланцевого газу в Україні

Зараз ми маємо кілька родовищ, де можемо видобувати цей сланцевий газ, і маємо 90% всього необхідного. Але цього не робимо з низки причин. Головна з них регуляторна. Сланцева революція в США стала можливою тільки тому, що що прибрали рентні платежі, зняли будь-які обмеження на видобуток цього газу. Адже в розробку технології видобутку довелося вкласти чималі кошти.

У нас досі немає законів про важковидобувні запаси. За словами експерта, у є рядок, який міг би зменшити рентні платежі до 2%. Але це можливо лише за умови, що компанія має не менше 50% державної частки. Оскільки таких компаній немає, видобувати цей сланцевий газ не може ніхто.

За розрахунками ДТЕК Нафтогаз, прибутковість таких проєктів може забезпечити рентна ставка на рівні 1,25%.

– У нас є така компанія, що працює спільно з Укрнафтою і видобуває нафту методом горизонтального буріння і кислотних ванн. Цей видобуток за технологією схожий на видобуток сланцевого газу, розповів Андрій Закревський.

Але через те, що у нас є певні законодавчі проблеми, інвестори не поспішають приходити в цю галузь. Це великі ризики та витрати, а держава не має наміру покривати ці ризики. Крім того, рентні платежі дуже високі.

Потенційно ми маємо від одного до п’яти трильйонів кубометрів важковидобувного газу і могли б створити величезну кількість робочих місць, сплачувати податки. Але це можна зробити лише за умови зниження рентних платежів на важковидобувні запаси. 

Теги за темою
газ Нафтогаз
Джерело матеріала
loader
loader