Літій в Україні: перспективи вітчизняного виробництва
Літій в Україні: перспективи вітчизняного виробництва

Літій в Україні: перспективи вітчизняного виробництва

Україна має значні запаси літію, стратегічно важливого металу, який відіграє ключову роль у виробництві літій-іонних батарей, що використовуються в електромобілях, смартфонах, ноутбуках та інших електронних пристроях.

Факти ICTV дізнавалися, які запаси літію в Україні та основні складнощі його видобутку.

Навіщо потрібен літій

Літій є основним компонентом літій-іонних батарей, які вважаються одним із найперспективніших способів зберігання енергії.

Зараз дивляться

Зі зростанням популярності електромобілів попит на літій постійно збільшується.

Літієві батареї використовуються для зберігання енергії, отриманої від сонячних панелей і вітряних турбін.

Де розташовані поклади літію в Україні

В районі розташування родовища у селищі Шевченко (Донецька область) зараз тривають бойові дії. Саме це селище є одним з найбільших родовищ літію в Україні. Родовище Крута Балка (Запорізька область) знаходится на тимчасово окупованих територіях.

Основні родовища літію в Україні розміщуються:

  • у Кіровоградській області – Полохівське родовище;
  • ділянка Добра – Кіровоградська область;
  • в Донецькій області – Шевченківське родовище;
  • у Запорізькій області – Крута Балка.

Які запаси літію в Україні

За прогнозами, до 2030 року попит на літій у Європі значно зросте, що зробить доступ до надійних джерел цього стратегічного металу вкрай важливим.

Україна розглядається як один із ключових потенційних постачальників літію. За попередніми оцінками, її невикористані запаси становлять від 500 000 до понад 760 000 тонн. Відповідно до висновків геологічної служби США, станом на 2024 рік Україна займала п’яте місце серед європейських країн за кількістю літію.

Останні геологічні дослідження , що Полохівське родовище, розташоване в Кіровоградській області України, містить понад 760 000 тонн еквіваленту карбонату літію. Це робить його одним із найбільших літієвих родовищ у Європі.

Разом із тим, деякі дослідження припускають, що загальні поклади літію в Україні можуть перевищувати 33 мільйони тонн, а їхня вартість оцінюється приблизно у 40 мільярдів доларів. Це робить країну важливим гравцем у майбутньому глобальному ринку критичних корисних копалин.

Перша віцепрем’єр-міністерка України – міністерка економіки України , що Україна має одні з найбільших запасів літію в Європі. Але для його видобутку необхідно залучити інвесторів.

Складнощі розроблення українських літієвих родовищ

Головна проблема полягає в тому, що остання централізована оцінка родовища літію проводилася ще у 80-х роках. Водночас далеко не весь літій може використовуватися для виробництва акумуляторів. Це пов’язано з тим, що українська руда трохи бідніша, ніж в Австралії або в Чилі.

Попри значні запаси, розробка українських літієвих родовищ стикається з низкою проблем:

  • Частина родовищ розташована на територіях, тимчасово окупованих Росією.
  • Для розробки покладів потрібні значні інвестиції, які поки що не знайдені в достатньому обсязі.

Наразі підприємство Укрлітійвидобування веде переговори з потенційними інвесторами та планує у 2025 році залучити $700 млн інвестицій. Частина коштів піде на будівництво шахт і ГЗК, а також на завод із виробництва збагаченого карбонату літію. На думку власників Укрлітійвидобування, завод може виробляти до 20 000 тонн карбонату літію на рік.

Джерело матеріала
loader
loader