Міністр освіти і науки Оксен Лісовий закликав молодь вступати до українських університетів, наголошуючи, що вони можуть забезпечити якісну освіту, не гіршу за європейську. Однак його слова викликали неоднозначну реакцію у суспільстві.
У коментарі для Укрінформу міністр заявив, що найкращі світові університети – це всього лише топ-10 чи топ-20 закладів США та Європи, а всі інші не є настільки недосяжними. Відтак, за його словами, краще залишитися в Україні, ніж вступати до другорядних іноземних вишів.
Лісовий визнав, що Україні ще далеко до рівня Оксфорду чи MIT, але вітчизняні університети вже здатні забезпечити молоді хорошу освіту, особливо в прикладних і природничих науках.
Заклик міністра викликав хвилю обговорень на спеціалізованих освітніх сторінках у Facebook. Головні аргументи проти – низькі зарплати викладачів, корупція у сфері освіти та відсутність прозорих конкурсів на посади науково-педагогічних працівників.
Учасники дискусії порівнювали умови в українських та польських університетах. Наприклад, професор у Польщі отримує не менше 2174 євро на місяць, а зарплата асистента професора складає не менше 73% від цієї суми.
Також користувачі звернули увагу на проблеми вступу, зокрема складність Національного мультипредметного тесту, через який багато випускників не можуть вступити до університетів.
Деякі коментарі з критикою міністерства були особливо емоційними:
- «Ліс рук» вступати, особливо 16-17-річних хлопців…»
- «Закликати мало. Потрібно створити умови, заохочення. Як для студентів, так і для викладачів»
- «Платити українським корупціонерам в освіті? Якщо виш не трясеться за кожним студентом, якщо нема можливості навчатися дистанційно, то кому потрібна ця освіта, не визнана у Європі?»
Багато користувачів обурені тим, що студенти, які виїхали за кордон, були фактично позбавлені можливості навчатися дистанційно в українських університетах. Це, на їхню думку, призвело до втрати перспективного покоління, яке тепер навряд чи повернеться в Україну.
Раніше ми розповідали, що обрана спеціальність може зникнути у вишах: що чекає на українських студентів після реформи вищої освіти
Також, оцінки наосліп та імітація навчання: чому українська освіта перетворилась на формальність