Панама йде на поступки США після візиту Рубіо
Панама йде на поступки США після візиту Рубіо

Панама йде на поступки США після візиту Рубіо

Панама йде на поступки США після візиту Рубіо

Президент Панами додав, що не бачить реальної загрози від США.

Панама погодилася забезпечити безперешкодний прохід американських військових кораблів через Панамський канал, над яким США не виключили можливість свого контролю, та оголосила про намір вийти з китайської ініціативи "Один пояс, один шлях".

Це рішення ухвалене після візиту до країни державного секретаря США Марко Рубіо, який розкритикував панамський уряд за співпрацю з Китаєм, повідомляє Bloomberg.

Під час зустрічі з президентом Панами Хосе Раулем Муліно Рубіо повторив занепокоєння адміністрації Дональда Трампа щодо впливу Китаю на стратегічно важливий водний шлях. Державний департамент США зазначив, що якщо Панама не вживе негайних заходів, Сполучені Штати залишають за собою право захищати свої інтереси в регіоні.

Зі свого боку Муліно заявив, що його країна не відмовиться від контролю над каналом, але готова піти на певні поступки. Вже ввечері в неділю адміністрація Панамського каналу повідомила, що "оптимізує пріоритетність транзиту" кораблів ВМС США. Американський чиновник підтвердив, що Муліно особисто запевнив Рубіо у вільному проході військових суден.

Одним із важливих рішень панамської влади стало оголошення про припинення участі країни в китайській ініціативі "Один пояс, один шлях". Панама стала першою латиноамериканською державою, яка ухвалила таке рішення. Муліно наголосив, що його уряд ще оцінюватиме доцільність остаточного виходу з угоди до 2026 року, коли завершується її чинний термін.

Радник з національної безпеки США Майк Волтц привітав рішення Панами, назвавши його "кроком у правильному напрямку". Водночас він наголосив, що це не усуває повністю побоювань щодо зростаючого впливу Китаю в регіоні.

Під час пресконференції після зустрічі з Рубіо президент Панами назвав переговори "шанобливими та конструктивними". Він також запевнив, що не бачить реальної загрози для договору щодо управління каналом, а тим більше військового втручання з боку США.

Президент Дональд Трамп, коментуючи ситуацію, заявив, що американські інтереси в Панамському каналі не потребують військового забезпечення. Водночас він висловив занепокоєння зростаючим впливом Китаю та заявив: "Китай керує Панамським каналом. Ми збираємося повернути його назад, або станеться щось дуже потужне".

Панама раніше заперечувала твердження Трампа про контроль Китаю над каналом, проте Пекін справді посилив свою присутність у регіоні. У 2017 році попередній уряд Панами розірвав дипломатичні відносини з Тайванем, визнавши політику "одного Китаю", що відповідає позиції Пекіна. Того ж року Панама приєдналася до ініціативи "Один пояс, один шлях", уклавши трирічний перехідний договір. Якщо угода не буде розірвана Панамою або Китаєм до 2026 року, вона автоматично продовжиться.

Міністерство закордонних справ Китаю заявило, що поважає суверенітет Панами над каналом і визнає його нейтральним міжнародним водним шляхом. Водночас китайська влада не прокоментувала рішення Панами щодо виходу з ініціативи "Один пояс, один шлях".

"Задній двір" Америки готується до "великого прибирання": Трамп обіцяє кардинальні зміни для Латинської Америки, починаючи з боротьби з мігрантами, наркокартелями та китайським впливом.

Чи вдасться йому реалізувати свою амбітну "доктрину Донро" і що чекає на регіон? Чи поверне Трамп Америці "золоту добу"?

Ці питання в статті "Трамп змінює правила гри на "задньому дворі" аналізує кандидат історичних наук Віталій Білан.

Джерело матеріала
loader