До 1 вересня 2023 року українці святкували Стрітення 15 лютого. Проте Православна церква України та Українська греко-католицька церква перейшли на новий юліанський календар.
У зв'язку з цим дати більшості релігійних свят змінилися. Так, вони змістилися на 13 днів тому. Це стосується і Стрітення, яке тепер відзначають щороку 2 лютого.
Стрітення Господнє-2025: історія свята
У церковнослов'янській мові слово стрітення можна перекласти у двох варіантах - "зустріч", або "радість". Саме це символізує саме свято. Давайте розберемося докладніше.
Це свято належить до двонадесятих – 12 найважливіших свят у християнстві. В Євангеліє описано, що саме цього дня немовля Ісуса принесли до Єрусалимського храму, де його зустрів старець Симеон. Саме він визнав дитину Спасителя і з цього дня вважається символом зустрічі людства з Богом.
Якщо говорити про це докладніше, то у переказі написано. Що на 40-й день після народження Ісуса його батьки вирушили до храму, щоб виконати припис закону. Там на них чекав Симеон Богоприйменець. Йому було сказано, що він не помре, доки не зустрінеться з рятівником. Тому старець і зумів дожити до 360 років.
І коли він взяв маленького Ісуса на руки, практично відразу ж сказав, що перед ним Месія. Саме з цього моменту і прийнято розділяти Старий і Новий заповіти, а цей день став моментом зустрічі людей і Месії.
Важливо сказати, що Стрітення Господнє відзначали ще в четвертому столітті, тому це свято вважається одним із найстаріших.
Стрітення Господнє-2025: традиції свята
Традиції Стрітення Господнього насправді не дуже сильно відрізняються від подібних свят, але все ж таки деякі особливості тут є.
Звичайно, найголовніше – це відвідати святкову службу в церкві, вони будуть проводитись там з ранку та ввечері. А окрім цього, кожна віруюча людина цього дня намагається потрапити до церкви не лише щоб прочитати молитву, а й для того, щоб святити свічку. Цікаво, що ця традиція збереглася як у християн як західного, так і східного обряду.
Вважається, що за допомогою такої свічки можна захистити свій будинок від будь-яких злих сил та всіх стихійних лих. Щоб це спрацювало свічки, потрібно було зберігати будинки і запалювати їх лише під час молитви.
Також є ще одна досить цікава традиція, пов'язана з водою. Так, у Стрітення Господнє можна було освятити воду, але робилося це не так, як на Водохреща. Потрібно було лише зібрати бурульки і почекати, поки вони розтануть. Саме вода з них і вважалася священною та прирівнювалася до тієї, яку можна було отримати на Водохреща. Говорили, що вона могла лікувати хвороби і захищати будинок і всіх, хто живе в ньому від хвороб і злих сил.
А молоді люди в Стрітення, незважаючи на те, який це день тижня влаштовували раніше великі та веселі гуляння, що тривали до ранку.
Стрітення Господнє-2025: прикмети свята
Як у повір'ях вважалося, що Стрітення – це зустріч Старого і Нового заповіту, так у народі вважається, що 2 лютого – це зустріч зими та весни. Тому існує дуже багато прикмет, які допоможуть нам дізнатися, якою буде погода.
- Якщо небо вночі буде чистим, то буде хороший урожай із фруктів.
- Якщо в Стрітення буде тепло, то весна прийде не скоро.
- Якщо у свято дуже сильний вітер, то з посівами буде все погано.
- У Стрітення ясна і тиха погода - весна буде теплою і незабаром прийде.
- Стрітення тепле та сонячне - весна тепла.
- На Стрітення є під дахами бурульки, отже, цього року буде добрий урожай кукурудзи.
- З дахів капає – бути затяжною весною, якщо тепло, а з дахів не капає – весна буде рання, суха.
- Вітер на Стрітення – до врожаю плодових дерев.
- На Стрітення холодно – вже незабаром весна.
- Якщо на деревах іній – народять добре гречка та картопля.
- На Стрітення день ясний - буде льон прекрасний.
- Наші пращури помітили, якщо у цей день погода хороша, то в цей день погода буде погодною.
- Як капає з дахів, так капати і з вуликів.
Мабуть, це всі найважливіші прикмети Стрітення Господнього, але не забуваймо, що всі важливі християнські свята мають чимало заборон і наш не виняток.
Стрітення Господнє-2025: заборони свята
У Стрітення Господнє суворо заборонено пропускати урочисту службу у церкві. А йти звідти без свічки так само не можна.
Крім цього людям не радять працювати у цей день і їхати у далеку дорогу. Все це може досить погано закінчитись.
Лаятися і сваритися в Стрітення так само не можна, всі погані помисли зроблять гірше тільки вам.
Купатися у ванній, або ополонці категорично заборонено.
Також всі народні ритуали, включаючи ворожіння суворо під забороною.
Крім цього, важливо не давати гроші в борг у цей день. Таким чином ви можете втратити дуже багато, і ваша родина буде бідувати цілий рік.
Раніше ми повідомляли про сильний захист для кожного: молитва до Пресвятої Богородиці перед іконою "Збавителька від бід".